Dziewięćsił

Dziewięćsił

Grzegorz Tabasz

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Dziewięćsił wziął swoją nazwę od dawnych góralskich wierzeń o dziewięciu magicznych siłach, jakie kryją się w przytulonej do ziemi roślinie.
Dziewięćsił
Dziewięć tajemnych mocy. Dziewięciokrotnie większa magia. I pomnożone przez dziewięć lecznicze właściwości. Nie znalazłem listy owych potęg, ale liczba brzmi poważnie. Tak samo, jak ludowe przezwisko dziewięćsiłu zwanego tu i ówdzie kąśliną.

Komukolwiek zdarzyło się ulokować dolne plecy na rozecie liści z ostrymi cierniami wie, o czym mowa. Dziewięćsił to ozdoba górskich łąk i hal. Kwitnie od połowy lata do późnej jesieni. Białe kwiaty otwierają się podczas słonecznych dni i zamykają przed deszczem. Co do leczniczych właściwości, to stare receptury polecają alkoholowe nalewki z dziewięćsiłu na niestrawności. I potencję dla panów. Tak twierdził cesarz Karol Wielki.

Monarsze i rycerzowi bez skazy można dać wiarę. Mięsiste dno koszyczka jadano jako warzywo, lecz tego nie sprawdzajcie, gdyż dziewięćsiły chroni prawo. Bez problemu dostaniecie sadzonki w centrach ogrodniczych. Można legalnie poeksperymentować…Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama