MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy 2024. Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości? Te kompetencje mogą być kluczowe

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Jaka jest rola kształcenia w kontekście rewolucji technologicznej? Jakie kompetencje będą kluczowe wśród przyszłych pracowników? Kwestie te były tematem debaty Dziennika Zachodniego, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu w Katowicach.

Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości?

Szybki rozwój technologiczny, który nastąpił w ostatnich kilkudziesięciu latach, wymusił również zmiany w edukacji i na rynku pracy. W trakcie jednej z debat, która odbyła się podczas XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podkreślano, że postęp technologiczny wymusił zmiany w podejściu pracowników na rynku pracy. Jak mówiła Izabela Kotula, dyrektor szkoły i przedszkola Maple Bear Katowice, istnieje kilka kluczowych kompetencji, które powinny być rozwijane od najmłodszych lat.

- Wiemy, że postęp cywilizacyjny, postęp technologiczny, który teraz następuje, wymusił po części kształcenie nie ściśle związane z zawodem, ale kształcenie kompetencji XXI wieku. Cztery z nich są charakterystyczne i powinny być rozwijane praktycznie od przedszkola. To kreatywne myślenie, kompetencje związane z komunikacją, emocjonalnym wsparciem dzieci. Musimy też wziąć pod uwagę, że dzieci muszą ze sobą współpracować. Trzeba też zaszczepić w nich radość uczenia się, bo wiemy o tym, że na ten moment nie mamy pojęcia, jakie będą zawody za 20-30 lat - mówiła Izabela Kotula, dyrektor szkoły i przedszkola Maple Bear Katowice.

Z kolei zdaniem Małgorzaty Dobrowolskiej, kierownik studiów MBA Politechniki Śląskiej, kluczowe będą tzw. cyfrowe kompetencje techniczno-technologiczne.

- Gdybyśmy mieli podpowiedzieć naszym dzieciom w jakim kierunku powinni się kształcić, żeby jak najwięcej zarabiały, to zdecydowanie uczelnie techniczne będą miały przewagę nad innymi studiami. Nie chodzi tylko o kompetencje, które są modne, ale również o to kim jesteśmy. [...] Chodzi o to, żeby rozwijać siebie, by unikalny model własnego "ja" rozwinąć w duchu własnych preferencji i własnego potencjału. To co jest mocno uniwersalne, to z kolei elastyczność personalna i interdyscyplinarność, czyli to co czeka nas w przyszłości - wskazywała prof. dr hab. Małgorzata Dobrowolska, kierownik studiów MBA Politechniki Śląskiej.

- Jest pierwszy taki moment w historii, że musimy przekształcać te kompetencje miękkie, pod kątem tego co dzieje się na rynku - podkreślano w trakcie debaty.

W trakcie rozmowy zwracano również uwagę na zmianę modelu spędzania wolnego czasu, który nastąpił poprzez rozwój technologiczny. Jak podkreślano, istotna jest w tym wszystkim rola opiekunów osób najmłodszych.

- Rodzice powinni mieć plan wychowawczy. W tym planie wychowawczym powinien być moment na więzi rodzinne, na rozwój technologiczne, na przyjaźnie. Wszystko powinno mieć równowagę. Powinniśmy równoważyć wychowanie dzieci, wplatając w to różne sytuacje życiowe - mówiła Edyta Przypyłek, właścicielka kancelarii prawnej Iurisco.

Wskazywano ponadto, że najbliższa przyszłość może przynieść zmiany dotyczące kształcenia na uczelniach wyższych.

- Widać wyraźnie, że ten postęp jest tak silny, że jeżeli przedsiębiorcy czy pracownicy nie wejdą w nurt zmian związanych z technologią, to zostaną wykluczeni. To jest dobrobyt, z którego powinniśmy korzystać. Rzeczywiście tak jest, że promuje się pewne krótsze formy. 5-letnie studia np. informatyczne czy prawnicze, nie będą miały racji bytu, bo zanim my wykształcimy osobę, która ma tu i teraz, to już ten model się zmieni. Bardzo silnie będzie się rozwijać w trendach kształcenie ustawiczne, w postaci kursów czy szkoleń specjalistycznych - mówiła prof. dr hab. Małgorzata Dobrowolska.

Edyta Przypyłek z kancelarii Iurisco podkreślała również, że postęp technologiczny niesie za sobą zarówno dobre, jak i złe strony. Choć może to przynosić wiele korzyści, nie powinno zapominać się o istniejących zagrożeniach.

- Rzeczywiście postęp jest dobry, ale zarazem niedobry. Niesie za sobą mnóstwo ryzyka i to przede wszystkim dla ludzi młodych, którzy nie do końca potrafią zidentyfikować te zagrożenia. Zdarza się, że młodzi ludzie padają ofiarą różnych cyberprzestępstw. Ich rodzice czy opiekunowie często nie zdają sobie o tym sprawy. [...] Musimy być czujni, co niesie postęp - wskazywała z kolei Edyta Przypyłek z kancelarii Iurisco.

Głównym patronem medialnym wydarzenia jest Polska Press Grupa, wydawca m.in. serwisu i magazynu „Strefa Biznesu”, 22 serwisów i dzienników regionalnych, ponad 500 serwisów miejskich, skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Sportowy24.pl, Gol24.pl, Telemagazyn.pl i Shownews.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo