MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura za granicą

Redakcja
Wyjaśnia rzecznik prasowy oddziału ZUS w Krakowie Łukasz Tomasz Sroka:

ZUS radzi

Coraz więcej emerytów decyduje się wyjechać i zamieszkać za granicą u dzieci czy wnuków. Czy po opuszczeniu Polski nie utracą oni praw do pobieranych świadczeń? Czy emerytura może razem z nami przemieszczać się po świecie? Jeśli tak, to jak dopełnić wszystkie formalności? Co, jeżeli przeprowadzimy się do kraju spoza Unii Europejskiej?

- Emeryt lub rencista, planujący osiedlenie się w innym kraju Unii Europejskiej, powinien o swoich zamiarach powiadomić jednostkę ZUS, z której otrzymuje świadczenie. Zostanie wówczas poproszony o wydanie dyspozycji co do dalszego wypłacania świadczenia. Jak bowiem łatwo się domyślić, emigracja nie powoduje utraty prawa do pobierania emerytury czy renty. Będziemy ją nadal otrzymywać w nowym miejscu zamieszkania. ZUS może również wypłacać świadczenie w Polsce na ręce osoby upoważnionej przez świadczeniobiorcę lub przelewać pieniądze na konto bankowe emeryta lub rencisty.
Wyjątek stanowią osoby zamieszkałe w Niemczech, którym na podstawie umowy z 1990 r. ZUS wypłaca świadczenia, korzystając z pośrednictwa niemieckich instytucji, znajdujących się w miejscu zamieszkania zainteresowanych osób.
Trochę gorzej, jeżeli postanowimy przeprowadzić się do kraju niebędącego członkiem UE, np. do Kanady. Ze względu na brak wspólnych umów o zabezpieczeniu społecznym ZUS nie ma w tym przypadku podstaw do przesyłania świadczenia w nowe miejsce zamieszkania. Może być ono wypłacane wyłącznie w Polsce bądź do rąk osoby upoważnionej przez świadczeniobiorcę, bądź też przelewane na konto bankowe. Wyjazd taki również należy zgłosić w ZUS, ponieważ zmieni się sposób opodatkowania świadczenia, a przede wszystkim przestaną być potrącane składki na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.
Jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone, to odpowiednie porozumienie umożliwia przekazywanie świadczeń emerytalno-rentowych osobom uprawnionym, które mieszkają w USA na stałe. Wypłata następuje w walucie miejsca zamieszkania. Pieniądze są przekazywane za pośrednictwem mających siedzibę w Polsce banków. One też ustalają kurs walut.
MARIA WŁODKOWSKA-BANAŚ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski