Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczny autobus do szpitala

Łukasz Bobek
Elektryczny autobus kursował latem w Zakopanem. Podobny pojawi się na ulicach Nowego Targu
Elektryczny autobus kursował latem w Zakopanem. Podobny pojawi się na ulicach Nowego Targu Łukasz Bobek
Nowy Targ. Ekologiczne pojazdy już przetestował Tatrzański Park Narodowy. Teraz podobnie zrobi Nowy Targ. Stolica Podhala chce otworzyć pierwszą ekolinię autobusową z ulicy Szaflarskiej aż do samej lecznicy

Władze nowotarskie stawiają na ekologiczny transport. Miasto zamierza uruchomić nową linię, którą będzie obsługiwał autobus elektryczny. Ekologiczny pojazd ma kursować przez całe miasto.

- Na razie myślimy o jednej linii i jednym autobusie. Ma to być dla nas taki test - mówi burmistrz Grzegorz Watycha. - Chcemy sprawdzić, jak taki pojazd będzie się spisywał w naszych warunkach, jak długo będą wytrzymywały baterie, ile będzie kosztowało ich ładowanie.

Nowa linia ma rozpoczynać się na ulicy Szaflarskiej, w rejonie restauracji McDonald's, jej ostatnim przystankiem będzie zaś Podhalański Specjalistyczny Szpital im. Jana Pawła II. Tym samym elektryczny autobus przejedzie niemal przez całe miasto, łącznie z Rynkiem. Na przystankach początkowym i końcowym mają zostać zainstalowane stacje doładowujące akumulatory elektrycznego autobusu.

Watycha zapowiada, że obsługą nowej linii zajmie się Miejski Zakład Komunikacji, który już organizuje transport zbiorowy w mieście. - Chcemy tym samym wesprzeć ten zakład, promując wśród mieszkańców właśnie zbiorowy transport - wyjaśnia Watycha.

W pomysł ekologicznego transportu włączył się także Podhalański Szpital Specjalistyczny, na terenie którego zlokalizowany zostanie końcowy przystanek.

- W rejonie szpitala chcemy postawić stacje doładowywania akumulatorów tego pojazdu - mówi Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiego szpitala. - Energię elektryczną do ładowania nie chcemy pozyskiwać wyłącznie z sieci elektrycznej, ale poprzez minisi-łownie, które będą działać wykorzystując ogniwa fotowoltaiczne (pozyskujące energię z promieni słonecznych - przyp. red.).

Bazy "tankujące" akumulatory mają służyć nie tylko autobusowi MZK, ale także prywatnym właścicielom. - Na naszym terenie jest już zarejestrowanych kilka takich samochodów - mówi Jan Gabor, naczelnik wydziału komunikacji nowotarskiego starostwa. - Na razie nie są popularne, ale kto wie co będzie za kilka lat.

Watycha chce zainwestować w elektryczne autobusy także z powodów ekologicznych. - Ma to być krok w kierunku rozwiązania problemów z brudnym powietrzem - mówi.

A że w Nowym Targu najlepiej z tym nie jest, przekonywać nikogo nie trzeba. Potwierdza to także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. - Jest źle, zwłaszcza w okresie zimowym. Ze wstępnych danych wynika, że w ciągu ostatniego roku było 35 dni, gdy normy pyłu zawieszonego PM10 były przekroczone - mówi Barbara Pająk, naczelniczka wydziału monitoringu środowiska WIOŚ.

Jednak w główne mierze powietrze zanieczyszczane jest na skutek złej jakości opału. Ani burmistrz, ani dyrekcja szpitala nie chcą na razie mówić o kosztach. Wiadomo, że tanie to nie będzie. Sam autobus to koszt ponad miliona zł. Watycha dodaje jedynie, że pieniądze będą pochodzić z unijnych funduszy. Sami mieszkańcy z dystansem podchodzą do pomysłu.

- Najpierw powinni zająć się komunikacją, która już jest. Niech ją usprawnią, a potem zielone autobusy kupują - mówi Marian Gałądź, pracujący w Nowym Targu.

- A ja się cieszę. Niech coś robią, żeby nasze miasto znów nie było wytykane palcem jako to, gdzie powietrze jest najbrudniejsze - mówi z kolei Anna Cubryna, 17-letnia uczennica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski