MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia ruszy

Redakcja
Wstrzymania decyzji o uruchomieniu elektrowni domagali się od dłuższego czasu Austriacy. W stojącej niespełna 50 km od granicy z Austrią siłowni widzą poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. Ich zdaniem, elektrownia - chociaż spełnia kryteria stawiane przez czeskie przepisy - nie odpowiada wymogom bezpieczeństwa jądrowego obowiązującym w Unii Europejskiej. Austriacki rząd i ekolodzy domagali się wstrzymania prac w Temelinie do czasu ponownego zbadania jej systemów bezpieczeństwa.

Bezskuteczne protesty Austriaków

 Czeski Państwowy Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (SUJB) wyraził wczoraj zgodę na aktywację reaktora w elektrowni jądrowej w Temelinie. Jej pierwszy blok miał zostać próbnie uruchomiony już w nocy z poniedziałku na wtorek. Według SUJB, elektrownia spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
 Ostatnim dramatycznym aktem protestu ze strony Austrii była niedzielna dyskusja telewizyjna z udziałem gościa z Pragi - przewodniczącego ekologicznej komisji parlamentarnej Miroslava Benesza. Z krytyką z jego strony spotkał się fakt porównywania przez Austriaków Temelina z Czarnobylem, gdyż jak stwierdził, elektrownia wyposażona została w środki bezpieczeństwa odpowiadające zachodnim standardom.
 Twierdzeniom Benesza zaprzeczył były technik z Temelina Dalibor Strasky, który w niedzielę wieczorem przyłączył się do liczącej około 1500 osób grupy demonstrantów na austriacko-czeskim przejściu. Zapowiedzieli, że pozostaną tam dotąd, dopóki nie zostaną usunięci siłą. Setki demonstrantów zebrały się też na przejściu granicznym w Rainbach.
 Władze austriackie, w przypadku nieskuteczności ich apelu do rządu w Pradze, grożą zablokowaniem przyjęcia Czech do UE. W trakcie debaty telewizyjnej przedstawicielka czeskiego ruchu ekologicznego, przeciwniczka elektrowni w Temelinie, wyraziła obawy, że między Austrią a Czechami pojawi się nowa żelazna kurtyna.
 Jeszcze w niedzielę austriacki kanclerz Wolfgang Schussel wystosował list do premiera Czech Milosza Zemana ponawiając swoje żądania.
 Premier Zeman jak dotąd nie zareagował na list Schussela. Tymczasem, według rzecznika czeskiego rządu Libora Rouczka, elektrownia jądrowa w Temelinie ściśle odpowiada kryteriom czeskich i międzynarodowych przepisów o bezpieczeństwie jądrowym. Rzecznik przypomniał też austriackiemu kanclerzowi, że on sam zapewniał wcześniej, iż sprawa Temelina nie będzie łączona z członkostwem Czech w UE.
 Sprawą Temelina ma się, na wniosek Austrii, zająć na najbliższym posiedzeniu Komisja Europejska.

MARIUSZ PĄCZKOWSKI (Praga)

AGNIESZKA HOFMAN-PIANKA (Wiedeń)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski