MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Strażaka! Zobaczcie najlepsze memy o tych bohaterach codzienności

Redakcja
Patronem strażaków jest św. Florian - żołnierz i urzędnik cesarza rzymskiego, męczennik. Był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan. Został za to strącony z kamieniem u szyi do rzeki Anizy. Miało to miejsce 4 maja 230 r.
Patronem strażaków jest św. Florian - żołnierz i urzędnik cesarza rzymskiego, męczennik. Był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan. Został za to strącony z kamieniem u szyi do rzeki Anizy. Miało to miejsce 4 maja 230 r. Demotywatory, Jeja pl, strażackie memy
Jaki zawód jest ceniony i szanowany przez każdego? Strażak! 4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. To międzynarodowe święto przypada na wspomnienie św. Floriana. I właśnie rycerzami św. Floriana nazywa się strażaków. Strażaków lubi każdy. I każdy lubi memy o nich. Zobaczcie naszą galerię!

Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto międzynarodowe przypadające na 4 maja. Data nie jest przypadkowa, przypada w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Strażaka lubi każdy. Bo spieszy z pomocą o każdej porze dnia i nocy

Strażacy to jedna z tych służb, która w społeczeństwie jest bardzo dobrze postrzegana. Mówi się, że strażaków każdy lubi. Nie dzieje się tak przypadkiem. To jeden z najbardziej bohaterskich zawodów. Strażacy na co dzień ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Nie odmawiają interwencji nawet przy ściąganiu kota z drzewa. Warto im za to podziękować szczególnie dzisiaj, 4 maja, w Dniu Strażaka.

Floriana obchodzimy, strażakom czoła chylimy

Patronem strażaków jest św. Florian - żołnierz i urzędnik cesarza rzymskiego, męczennik. Był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan. Został za to strącony z kamieniem u szyi do rzeki Anizy. Miało to miejsce 4 maja 230 r. Jak mówi legenda, gdy był dzieckiem, ugasił pożar domu, a jako święty uratował węglarza, który wpadł do żaru, ale zdążył westchnąć imię Floriana. Kult św. Floriana jako orędownika w walce z żywiołem ognia upowszechnił się ok. XV w. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju legionisty, z naczyniem z wodą lub gdy gasi pożar.

Na sztandarach polskich strażaków

W Polsce, do rozwoju kultu św. Floriana jako patrona od ognia przyczynił się pożar Krakowa w 1528 roku, który strawił większą część miasta, a w szczególności Kleparz. Ocalał tam jedynie kościół pod jego wezwaniem, co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego Patrona”. Od tego momentu zaczęto czcić Floriana jako Patrona od pożaru a strażacy jako swojego opiekuna. Obchodzimy je 4 maja w dzień męczeńskiej śmierci patrona - tak jak strażacy Austrii, Bawarii, Alzacji, Włoch, Węgier i części Francji. Prawie każdy dorosły człowiek pamięta wizerunek Świętego z jego nieodłącznymi atrybutami. Na polskie sztandary strażackie Święty trafił w czasach zaborów. Odtąd strażaków nazywa się rycerzami Św. Floriana albo Florianami.

W galerii MEMY o najbardziej szanowanym zawodzie świata.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera