MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziewięć osób na jedną ofertę

(DD)
Rynek pracy. Wyszukiwarka ofert pracy Adzuna sporządziła raport rynku pracy pokazujący, w których polskich miastach najłatwiej oraz najtrudniej znaleźć zatrudnienie. Poszukujący pracy powinni kierować się w stronę Wrocławia lub Poznania, gdzie ofert pracy jest więcej niż osób bezrobotnych.

Wyszukiwarka ofert pracy Adzuna przebadała dane dotyczące 50 największych miast Polski. Kompleksowy indeks aktualnych ofert pracy dostępnych w serwisie został przeanalizowany w kontekście najnowszych danych statystycznych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.

Na szczycie listy miast, w których najłatwiej o zatrudnienie znalazły się Wrocław oraz Poznań. Średnio na każdą ofertę pracy w tych miastach dostępną na Adzuna przypada mniej niż jedna osoba bezrobotna (współczynnik odpowiednio 0.76 oraz 0.78).

Na kolejnych miejscach znalazły się Katowice, Kraków i Opole, gdzie na jedno miejsce pracy przypadają niecałe dwie osoby (współczynnik odpowiednio: 1.36 Katowice 1.41 Kraków, 1,45 Opole). Warszawa uplasowała się na siódmej pozycji (współczynnik 2.09). Stolicę wyprzedza Kalisz (1,96), a ósme, dziewiąte i dziesiąte miejsca zajmują: Bydgoszcz (2,35), Gdańsk (2,75) oraz Bielsko-Biała (2.96).

– _Niewątpliwie największe zmiany na plus nastąpiły we Wrocławiu, który w ubiegłorocznym zestawieniu zajmował miejsce piąte _– komentuje Hanna Piotrowska, menedżer Adzuna Polska.

W których polskich miastach ze znalezieniem pracy są największe problemy?

Największa konkurencja panuje w Radomiu, gdzie o jedno stanowisko ubiega się 29.20 chętnych! Kolejne miasta w tej kategorii to Włocławek (27.60), Płock (26.98), Inowrocław (26.27) oraz Siedlce (24.63) i Jastrzębie-Zdrój (22.78). Ciężko o pracę jest także w Bytomiu (19.55), Elblągu (18.33), Koninie (17.39) i Białymstoku (16.10).

Kto ma największe szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia? Pracodawcy najczęściej poszukują pracowników IT, sprzedawców, handlowców oraz budowlańców – największa liczba ofert pracy w skali całego kraju dotyczy właśnie tych branż.

Najmniej ofert dostępnych jest w branży energetycznej, ropy i gazu oraz turystyce.

Średnio na każdą ofertę pracy dostępną na Adzuna przypada 9.51 osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Sytuacja ta pozostawia wiele do życzenia. Wyniki raportu pokazują ponadto, że konkurencja na polskim rynku pracy jest o wiele wyższa niż w pozostałych przeanalizowanych krajach.

Dane Adzuna pokazują, że np. w Wielkiej Brytanii o jedno stanowisko ubiega się średnio 0.85 kandydata, we Francji – 2.67, w Niemczech – 3.54, w Holandii – 4.97, a w Rosji 5.79 – dodaje Hanna Piotrowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski