MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dybuk, kibuc, mizrach

Łukasz Gazur
Liron weźmie nas w rejs po brzmieniach Zachodu i Bliskiego Wschodu, po dźwiękach lat 70. i współczesnych
Liron weźmie nas w rejs po brzmieniach Zachodu i Bliskiego Wschodu, po dźwiękach lat 70. i współczesnych Materiały Organizatora
... czyli Kazimierz znów żył będzie atmosferą żydowskiego święta

Od 27 czerwca, Kraków

Festiwal Kultury Żydowskiej od kilku lat się zmienia, nabiera nowej, młodzieńczej energii. Nie chce być już tylko zestawem koncertów klezmerskich, lecz przeglądem przeszłości i teraźniejszości, historii, tradycji, ale także współczesności.

Wydarzenia podzielono na kilka sekcji: Classic jest dla tych, którzy chcą poznać tradycję i historię, Off to miks muzycznych, etnicznych i religijnych wątków, Art to cykl dla tych, którzy mają zmysł do sztuki, a Idee to propozycja dla tych, którzy lubią i chcą dyskutować.

W tym roku festiwalowi towarzyszą cztery hasła - aszkenaz, mizrach, dybuk i kibuc. Zatem po kolei: ,,aszkenaz" to określenie
odnoszące się do kultury Żydów z Europy Środkowej i Wschodniej, ,,mizrach" zaś po hebrajsku znaczy po prostu "wschód", więc mizrachijczykami określa się Żydów pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu. Dybuk to duch, który nie może zaznać spokoju w zaświatach i bierze w posiadanie ciało żywej osoby. Kibuc to z kolei określenie osad zakładanych od 1910 roku na terenach Palestyny, w których podstawą była wspólnota życia.

Ciekawych propozycji nie zabraknie. W piątek w Żydowskim Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18) o godz. 15 odbędzie się koncert tradycyjnych nigunów (pieśni bez słów) pochodzących z Galicji. Na godz. 19.30 zaś zaplanowano spektakl "KERET! KERET!" na Scenie_21 Teatru Nowego (ul. Gazowa 21). To rzecz inspirowana opowiadaniami, wywiadami i felietonami Etgara Kereta.

Wstęp wolny. W sobotę o godz. 20 muzyczny rejs z Lironem, jednym z najciekawszych przedstawicieli sceny alternatywnej współczesnego Izraela. Łączy nie tylko brzmienia muzyki Zachodu i Bliskiego Wschodu, ale i klimat lat 70., funk, elektronikę. W tym samym dniu, o godz. 22.30, coś dla fanów tradycji: w synagodze Tempel odbędzie się pełna śpiewu ceremonia pożegnania szabatu.

A w niedzielę, w Centrum Kultury Żydowskiej, wystawa multimedialna "Drogi do Utopii" (to selekcja archiwalnych filmów ukazujących codzienne życie kibucników na tle tamtejszej architektury).
Więcej o programie na: www.jewishfestival.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski