MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwustuosobowy Kukiz’15 w Małopolsce snuje ambitne plany wyborcze

Włodzimierz Knap
Piotr Smolinski
Polityka. W Małopolsce Kukiz’15 ma tylko około 200 aktywnych działaczy. Chce jednak wystawić maksymalną liczbę kandydatów w wyborach samorządowych. Chętni, jak twierdzą posłowie ruchu, sami się zgłaszają albo trwa ich poszukiwanie.

Ruch Kukiz’15 zamierza w wyborach samorządowych zgłosić kandydatów na każdym szczeblu. - Także na prezydentów największych miast Małopolski, w tym Krakowa - zapowiada Agnieszka Ścigaj, posłanka ruchu z okręgu krakowskiego. Ale nazwisk nie chce podawać.

WIDEO: Kukiz'15 sprzeciwia się likwidacji JOWów w samorządach

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./x-news

Posłanka zapewnia, że ruch buduje struktury w Krakowie i okolicznych miastach. - Rozglądamy się za kandydatami na samorządowców - twierdzi. Poszukiwania trwają m.in. wśród aktywnych i dobrze radzących sobie radnych dzielnicowych, nieuwikłanych w działalność partyjną, czy w gronie osób, które wykazały się fachowością.

Podobnie sytuacja wyglądać ma na Sądecczyźnie, Podhalu i w zachodniej Małopolsce. - Dużo osób zgłasza się do mnie, pytając o możliwość startu w wyborach samorządowych - informuje Elżbieta Borowska, posłanka Kukiz’15 z okręgu nowosądeckiego. - Albo nowi ludzie, albo ekipa, która pracowała przy wyborach parlamentarnych.

Borowska nie wyklucza, że ruch poprze niektórych dotychczasowych samorządowców, jeśli zabraknie mu własnych ludzi. Obecnie w jej okręgu aktywnie w Kukiz’15 działa 30-40 osób. W sporej części są to młodzi ludzie. Również 30-, 40-osobowa ekipa zaangażowana jest w okręgu chrzanowskim, gdzie posłem Kukiz’15 jest prof. Józef Brynkus. - Zbieramy ludzi, którzy mogliby wystartować w wyborach samorządowych - mówi. - Szukamy takich, którzy mieliby zbliżone poglądy w kluczowych dla nas kwestiach.

W Krakowie aktywnych działaczy Kukiz’15 jest ponad 70. Odrębne koła ruchu działają w Miechowie i Olkuszu. - Przeważają młodzi, ale przekrój wieku i społeczny jest szeroki - twierdzi posłanka Ścigaj.

Prof. Brynkus przypomina, że obok ruchu Kukiz’15 działa Stowarzyszenie na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15. W niektórych okręgach wyborczych odbyły się już wybory do władz Stowarzyszenia. W Krakowie jego szefem został Piotr Kubiczek.

Posłowie Kukiz’15 nie wykluczają, że ruch z czasem przekształci się w partię polityczną. - Ale nie szybko - twierdzi prof. Brynkus.

- Na pewno nie w tej kadencji - dodaje posłanka Ścigaj.

- Dopiero wtedy, gdy na tyle zmieni się ustrój, że partie nie będą wielką zakałą - dorzuca posłanka Borowska.

W wyborach do Sejmu w 2015 r. ruch zdobył 8,8 proc. głosów. Dało mu to 42 mandaty oraz możliwość chełpienia się, że jest trzecią siłą polityczną w Polsce. Dziś nadal takie miejsce zajmuje, mimo że klub stopniał do 35 osób. Nie ma już w nim m.in. Kornela Morawieckiego, Roberta Winnickiego i Janusza Sanockiego, współtwórcy pomysłu jednomandatowych okręgów wyborczych.

- Ale klub jest znacznie bardziej spoisty niż przed wyborami - ocenia dr Łukasz Stach z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Poparcie w sondażach też ma cały czas dość stabilne (od 7 do 12 proc.).

Krakowski politolog przekonuje, że na korzyść Kukiz’15 działa to, iż PiS ma większość w Sejmie i nie musi przeciągać do swojego klubu jego posłów. Udało się też Kukizowi przekonać sporą część Polaków, że stanowi opozycję konstruktywną, zaś PO i Nowoczesna - totalną.

- Przyszłość Kukiz’15 zależy od tego, jak się będzie wiodło PiS-owi - twierdzi dr Stach. - Jeżeli partia rządząca poniesie spektakularne porażki i utraci renomę formacji najbardziej antyestablishmentowej, wzrosną szanse ruchu.

Dr Stach uważa, że na dłuższą metę Kukiz’15 trudno będzie odnosić sukcesy w polityce bez przekształcenia się w partię, nawet jeśli Kukiz zachowa charyzmę wśród zwolenników, a posłowie aktywność w izbie.

W Małopolsce ruch wprowadził do Sejmu czworo posłów. Obok wymienionych wcześniej jest jeszcze Norbert Kaczmarek. 27-latek w rubryce zawód pisze o sobie „rolnik”. Gospodaruje na ponad 27 ha. W 2015 r. uzyskał 7 tys. zł dochodu, czyli średnio 584 zł miesięcznie.

Małopolscy posłowie nie zamierzają odchodzić z klubu. - Dopóki Kukiz’15 nie zmieni swojej formuły, na co się nie zapowiada, to będę w ruchu - deklaruje prof. Brynkus.

W klubie są ludzie reprezentujący bardzo różne poglądy. Od konserwatywnych liberałów po narodowców. Co ciekawe, o najbardziej zagorzałych narodowcach lider ruchu Paweł Kukiz powiedział kiedyś: „Nienawidzę tych psychopatów”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski