Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwanaście odrzuconych projektów wraca do budżetu obywatelskiego

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Fot. Piotr Krzyżanowski
Inicjatywy. Za cztery dni, 18 czerwca, rozpocznie się głosowanie na zadania, które powinny zostać zrealizowane w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego (BO). Wciąż jednak wiele kontrowersji pojawia się wokół projektów, które zgłosili mieszkańcy, a przez urzędników zostały odrzucone.

Przypomnijmy, że z 611 projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych, które zgłosili krakowianie do realizacji w ramach BO, aż 222 nie przeszły tzw. weryfikacji formalnoprawnej, prowadzonej w maju przez urzędników z różnych jednostek miejskich.

Wśród odrzuconych znalazł się m.in. pomysł o nazwie „Hejnał na żądanie - grająca jezdnia”. Zakładał on stworzenie na al. 3 Maja wyprofilowanej jezdni. W chwili przejazdu auta po niej płynęłaby melodia hejnału mariackiego. Urzędnicy uznali jednak, że nie mógłby być zrealizowany, bo... zwiększyłby się poziom hałasu, negatywnie wpływając na zwierzęta bytujące na Błoniach. Dla wielu mieszkańców taka argumentacja była kuriozalna, biorąc pod uwagę, że większy hałas generują tramwaje jeżdżące w okolicy Błoń.

Osobom, których projekty zostały odrzucone, przysługiwało odwołanie. W ostatnich dniach do magistratu wpłynęły protesty dotyczące 44 zaproponowanych zadań. - Dwanaście odwołań uznano za zasadne i projekty przywrócono. Ostatecznie głosowaniu poddanych zostanie więc 401 projektów - podkreśla Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Wśród przywróconych projektów znalazła się m.in... „grająca jezdnia”. - Pierwotnie urzędnicy chyba nie zrozumieli idei tego pomysłu. Dziwię się, że nie zadzwonili dopytać o to, jak jezdnia ma być wykonana, tylko odrzucili projekt i musiała odbyć się cała procedura odwoławcza - mówi Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, pomysłodawca „grającej jezdni”.

Przywrócone zostały również takie, pierwotnie odrzucone projekty, jak: „Linia 114 / 115 - wielki powrót, lepsza komunikacja” czy „Boisko sportowe przy ul. Maćka z Bogdańca”.

Pełna lista zadań, na które będzie można głosować, wraz z ich numerami, znajduje się na stronie www.budzet.dialoguj.pl. Wśród najciekawszych są m.in.: darmowe hotspoty Wi-Fi w tramwajach, garaże na rowery, rewitalizacja pl. Nowego, ładowarki na przystankach czy łąka do opalania.

Głosowanie potrwa od 18 do 30 czerwca i odbędzie wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony https://budzet.dialoguj.pl/. Mieszkańcy, którzy nie posiadają dostępu do internetu, mogą skorzystać z pomocy w 150 punktach, w różnych miejskich instytucjach, radach dzielnic czy tzw. punktach obywatelskich w galeriach: Bonarka, Bronowice, Kazimierz i M1.

Propozycje, które zdobędą najwięcej głosów i których łączny koszt zmieści się w przeznaczonej na BO kwocie 10 mln 855 tys. zł, zostaną zrealizowane w 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski