Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata na badania archeologiczne na S7

Grzegorz Skowron
Fot. Archiwum
Inwestycje. Budowa drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa może ruszyć dopiero w 2017 roku. Nie tylko z powodu braku pieniędzy, ale także koniecznych do przeprowadzenia badań archeologicznych.

Na styczeń Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje serię spotkań z właścicielami działek na planowanym przebiegu S7, na których prace prowadzić będą archeolodzy.

– Nowa droga ma przebiegać przez obszary bogate pod względem archeologicznym, tak wiec zarówno prace przygotowawcze jak i same badania terenowe będą długotrwałe. Aby nie opóźniały budowy drogi ekspresowej, należy je rozpocząć z wyprzedzeniem, przed uzyskaniem zgody na realizację inwestycji drogowej – tłumaczy Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Na podstawie wcześniejszego rozpoznania wyznaczono 56 stanowisk archeologicznych na planowanym przebiegu S7 od Krakowa do granicy z województwem świętokrzyskim. Naukowcy spodziewają się znaleźć ślady osadnictwa od młodszej epoki kamienia łupanego (od 7 do 3 tysiąclecia p.n.e.) po okres nowożytny. Badane będą dawne osady, najprawdopodobniej także miejsca starożytnych pochówków.

Archeolodzy wyjdą w teren dopiero za pół roku. GDDKiA chce rozmawiać z mieszkańcami już teraz. Chodzi m.in. o podpisanie porozumień w sprawie udostępnienia ziemi pod wykopaliska.

Prace na 56 stanowiskach mają być prowadzone aż dwa lata, a więc do połowy 2017 roku. To właśnie od tego momentu zapisano w Programie Budowy Dróg Krajowych finansowanie S7 z Krakowa w kierunku województwa świętokrzyskiego.

Na razie jedna z najważniejszych inwestycji dla naszego regionu jest w początkowym stadium przygotowań. W najbliższym czasie powinna być wydana decyzja o warunkach środowiskowych wskazująca preferowany wariant przebiegu nowej trasy.

Dopiero na jej podstawie możliwe stanie się projektowanie drogi ekspresowej i starania o wydania pozwolenia na jej budowę. Niewykluczone, że uzyskiwanie decyzji się przedłuży, bo już są protesty przeciwko przebiegowi S7.

Gdy uda się przebrnąć przez te przeszkody, może pojawić się problem braku pieniędzy. Jeszcze kilka tygodni temu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie przewidywało finansowania tej inwestycji.

W projekcie programu budowy dróg na lata 2014-2020 małopolski odcinek S7 ostatecznie się znalazł, ale tak naprawdę bez gwarancji finansowych. Na całą trasę z Warszawy do Krakowa zarezerwowano 6,058 mld zł. Z tego blisko 3,2 mld powinno przypaść na odcinek Kraków – granica województwa świętokrzyskiego. Tyle że wszystkie pozostałe odcinki sumują się właśnie do 6 mld zł.

TERMINY SPOTKAŃ Z MIESZKAŃCAMI

12 stycznia – Michałowice
19 stycznia – Kocmyrzów-Luborzyca
20 stycznia – Iwanowice
21 stycznia – Książ Wielki
22 stycznia– Miechów
26 stycznia – Słomniki
29 stycznia – Kraków (os. Zgody 2).

Wszystkie spotkania odbędą się w urzędach gmin, początek o godz. 17.

Do właścicieli działek, na których prowadzone będą badania archeologiczne, wysłane zostaną pisemne zaproszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski