Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dron będzie mógł szybko wykryć, kto nielegalnie pali śmieci w piecu

Agnieszka Maj
Taki dron mógłby badać jakość powietrza w Krakowie
Taki dron mógłby badać jakość powietrza w Krakowie Materiały Softblue SA
Innowacje. Teraz nie zawsze udaje się namierzyć krakowian łamiących prawo, bo zdarza się, że strażnicy miejscy nie są wpuszczani na teren posesji

Polska firma chce wyprodukować dron, którego celem będzie wykrywanie trujących substancji w dymie wydobywającym się z kominów domowych pieców. - Takie urządzenie będą mogli wykorzystać strażnicy miejscy do kontroli pieców - mówi Michał Kierul, prezes zarządu firmy Softblue SA.

W praktyce wyglądałoby to tak, że patrol straży miejskiej podjeżdża samochodem w miejsce, gdzie - jak podejrzewa - są spalane śmieci. Wypuszcza z auta dron, który nad kominem bada skład powietrza i w ciągu kilku sekund ma informacje o tym, jakie są tam trucizny i z czego pochodzą.

Teraz wykrycie spalania odpadów w piecach nie jest łatwe. Strażnikom miejskim czasami nie udaje się złapać na gorącym uczynku osób, które palą w piecach plastikowe butelki czy kawałki mebli.

Zazwyczaj strażnicy muszą pobierać do zbadania próbkę popiołu i przekazują ją naukowcom. Na wyniki trzeba czekać kilka tygodni. W dodatku badania są drogie - koszt jednej próbki to 800 złotych.

Poza tym zdarza się, że strażnicy mają problemy z wejściem na teren posesji, co do której są podejrzenia nielegalnego spalania odpadów. Muszą mieć na to zgodę właściciela terenu. W ubiegłym roku na 1894 kontrole 3 osoby nie zgodziły się na wpuszczenie funkcjonariuszy, co sprawiło, że sprawy trafiały do sądu.

Te problemy może rozwiązać polski dron, który ma być pierwszym tego typu urządzeniem na rynku w kraju. Będzie gotowy na przełomie 2015 i 2016 roku. Jego wymiary to 1,3 na 1,3 metra. Koszt urządzenia wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Większość dużych miast w Polsce wyraziła chęć przystąpienia do uczestnictwa w tym projekcie, do zakupu takiego urządzenia bądź skorzystania z naszych usług. Wierzymy, że potencjał tego rynku jest potężny - mówi Michał Kierul.

W Krakowie jednak na razie nikt nie rozważa zakupu takiego urządzenia. - Trudno oceniać przydatność drona przy kontrolach spalania odpadów, ponieważ nie znamy szczegółów dotyczących jego parametrów technicznych oraz zakresu badań, które by umożliwiał - przyznaje Marcin Warszawski, rzecznik krakowskiej straży miejskiej.

Podkreśla, że nadal brakuje przepisów, które jednoznacznie określają zasady użycia takiego sprzętu. - Niewykluczone, że za pomocą drona strażnicy mogliby dokonywać wstępnej selekcji nieruchomości, na których ma być przeprowadzona kontrola, jednak na chwilę obecną jedynym sposobem kontroli, który dopuszczają przepisy, jest sprawdzenie paleniska i - w razie wątpliwości - pobranie próbki - informuje rzecznik SM.

Przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym zakupie drona straż wzięłaby także pod uwagę jego cenę, koszt późniejszej eksploatacji oraz wydatki związane ze szkoleniem strażników w zakresie obsługi urządzenia.

Szacuje się, że około 5 proc. spalanych substancji w Polsce to substancje zabronione. Ze statystyk straży miejskiej wynika, że co dziesiąty właściciel kontrolowanej przez nich posesji pali śmieciami. W piecach lądują nie tylko butelki, ale także guma, stare ubrania czy odpady elektroniczne. W efekcie do powietrza dostaje się m.in. rakotwórczy benzo-a-piren.

W ubiegłym roku funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 1894 kontrole palenisk domowych. Wykryli 235 przypadków spalania śmieci. Wystawili 96 mandatów na kwotę 9150 zł, 134 osoby zostały pouczone, a w pięciu przypadkach zostały sporządzone wnioski do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski