MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna walka z żywiołem

PLIN
POWIAT. Nieustanne opady deszczu, gwałtownie wzbierające rzeki i potoki, podtopienia, zalane drogi. Służby ratownicze pracowały bez wytchnienia. Wczoraj na terenie powiatu oświęcimskiego ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy.

Wczoraj sytuacja zmieniała się z minuty na minutę. Niestety, wody ciągle przybywało. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu informował m.in. w południe, że w gminie Zator wylała Wieprzówka. Zostało zalanych ok. 10 gospodarstw rolnych w Rudzach. Woda wdarła się też w tej okolicy drogę krajową nr 28. Strażacy starali się także zabezpieczyć oczyszczalnię ścieków w Podolszu.

Generalnie, rokowania nie były najlepsze. - Poziom wody podnosi się w zastraszającym tempie - mówił Tomasz Wieliczko z Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Co gorsza, momentami pojawiały się też problemy z komunikacją. Uzyskanie lub potwierdzenie jakiejkolwiek informacji stawało się niesłychanie trudne. Telefony komórkowe nie odpowiadały. - Tak, my też mamy problem z komunikacją, sieć jest obciążona - przyznawał Tomasz Wieliczko.

Równie trudna sytuacja panowała w gminie Kęty. - Wylewają potoki Macocha, Bulówka, Młynówka, potok Malecki, występują podtopienia, strażacy pracują nieustannie - relacjonował Ryszard Tabaka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

- Soła wylała. Mieszkamy blisko rzeki. Woda podeszła pod schody domu. Chłopaki z OSP Bielany robią co mogą, może z godzinę tej nocy spali. Wojsko, by się chyba przydało - mówił Paweł Iwanowicz z sołectwa Bielany w gminie Kęty.

Stan Wisły i Soły w gminie Brzeszcze także napawał trwogą. "Gmina organizuje dodatkowe worki z piaskiem. Zamknięto 100-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej 933, ustawiono sygnalizację świetlną i zorganizowano objazdy. Powiadomieni są mieszkańcy z rejonów zagrożonych o ewentualnej ewakuacji. Na terenie gminy Brzeszcze jednostki OSP zabezpieczają wały na rzekach Wisły i Soły wykorzystując worki z piachem. Jednostki OSP wypompowują wodę z przy pomocy własnego sprzętu" - raportowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Natomiast w Jawiszowicach i Wilczkowicach woda przelała się przez wały.

Lokalne podtopienia wystąpiły też w Oświęcimiu: na plantach w okolicach mostu Jagiellońskiego, os. Kamieniec, Przysiółek Bajcarki oraz Kruki, Dwory, ul. Kościelecka, Powstańców Śląskich. Gmina Przeciszów: podtopienia w przysiółkach, Łowiczki Księże, Podlesie, Nawsie, wysoki poziom potoku Bachórz, wylał potok Młynówka, wylał potok Łowiczanka.

Nie lepiej było na terenie gminy Oświęcim. Liczne podtopienia wystąpiły w Babicach, Stawach Grojeckich, Brzezince, Stawach Monowskich i Włosienicy.

Gmina Osiek także walczyła z żywiołem: "Wysokie stany wód na lokalnych potokach. Przekroczone są stany potoku Osieckiego i rzeki Macochy. Doszło do wylania potoku Grodzieckiego. OSP zabezpieczają domy mieszkalne workami z piaskiem oraz wzmacniają brzegi rzeki Macochy" - jak informowały wczoraj służby wojewódzkie.

(PLIN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski