MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drabina bez tajemnic

Redakcja
"Rozmiary narzędzi muszą być dostosowane do charakteru pracy" - głosi wstęp do nowego prawa europejskiego. Kolejny artykuł uściśla, że drabin można używać tylko "przez krótki czas" (w przeciwieństwie do rusztowań, które mają trwalszy charakter).

Unijna dyrektywa

 Po ponad roku intensywnych wysiłków Unia Europejska ma dzisiaj uzgodnić dyrektywę, która ostatecznie wyjaśni robotnikom, jak należy chodzić po drabinie.
 Tajniki użycia wyjaśnia kluczowy artykuł, zatytułowany "Szczegółowe zapisy odnoszące się do posługiwania się drabiną". Dowiadujemy się zeń, że "drabiny muszą być ustawione, tak by zapewnić im stabilność podczas użycia". Ustawodawca skrupulatnie wyjaśnia, że przenośne drabiny powinny stać "na stałym, mocnym i nieruchomym podłożu, tak aby ich poprzeczki pozostawały w układzie poziomym", a zawieszane drabiny "muszą być zahaczone w taki sposób, by uniemożliwić im kołysanie się". Dyrektywa ustala minimum wymagań i państwa UE "mogą utrzymywać i wprowadzać ostrzejsze przepisy".
 Komisja Europejska przekazała projekt Radzie (ministrów) w 1998 r. W uwagach poprzedzających dyrektywę, która ma być przyjęta na spotkaniu ministrów pracy i spraw socjalnych państw "piętnastki" w Luksemburgu, oddano hołd budowniczym nowego prawa, podkreślając ich "intensywną pracę" nad dyrektywą w czasie przewodnictwa Finlandii i Portugalii w UE w 1999 i 2000 r.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski