Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty z MdM także na rynku wtórnym

Grzegorz Skowron
Mieszkania w ramach programu MdM możemy wyszukać również w Krakowie, np. w Swoszowicach
Mieszkania w ramach programu MdM możemy wyszukać również w Krakowie, np. w Swoszowicach wizualizacja: archiwum
Prawo. Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Te zmiany były zapowiadane od dwóch lat. Po wielu miesiącach dyskusji i poprawkach ustawę określającą zasady udzielania kredytów mieszkaniowych z dopłatą uchwalił Sejm i podpisał prezydent, a wczoraj weszła ona w życie.

Zmian jest kilka. Najważniejsze to objęcie rządowym programem rynku wtórnego oraz zwiększenie dopłat dla rodzin wielodzietnych.

Sprzeciwu nie było
Kiedy pojawił się pierwszy rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania dla ludzi młodych, nie było w nim zapisów o możliwości skorzystania z kredytu z dopłatą przy nabyciu lokalu na rynku wtórnym. Co ważniejsze – rząd przekonywał nawet, że takie rozwiązanie byłoby niekorzystne dla rozwoju gospodarki.

Ale po kilku miesiącach zmienił zdanie. Wprawdzie to nie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadziło poprawkę o objęciu programem Mieszkanie dla Młodych także rynku wtórnego, ale nie sprzeciwiło się poselskiej inicjatywie.

Dopiero za kilka miesięcy będzie wiadomo, jaka część kredytów MdM zostanie udzielona na zakup mieszkań na rynku wtórnym. W samym Krakowie nie należy spodziewać się lawiny wniosków. Limity cenowe dla rynku wtórnego to 90 proc. kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego.

Dla Krakowa wynosi on więc niespełna 4,2 tys. zł za metr kw. Na rynku wtórnym w takiej cenie trudno znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji i przyzwoitym standardzie. Rynek wtórny może się okazać bardziej pomocny dla mniejszych miejscowości, gdzie ceny rynkowe są znacznie niższe niż w dużych miastach, ale gdzie deweloperzy raczej nie prowadzą działalności, więc i program MdM był tam mało popularny.

Większe dopłaty za dzieci
Nowe przepisy zwiększają z 50 do 65 mkw. powierzchnię mieszkania, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. A to z kolei zwiększy wysokość dofinansowania o 30 proc.

Ponadto osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego – 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc., natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej – dopłata wzrośnie z 15 do 30 proc. Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc.

Nowelizacja przewiduje rezygnację z warunku „pierwszego mieszkania” i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać rodziny wielodzietne, które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal, i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył dotychczasowy limit wieku, zgodnie z którym przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Znika luka
Nowością jest też zakaz spłaty kredytu z dopłatą zaraz po zakupie mieszkania.

Program MdM przeznaczony jest dla tych, którzy nie są w stanie samodzielnie zdobyć dach nad głową. Tymczasem do tej pory osoby posiadające gotówkę mogły wziąć kredyt MdM, kupić za niego mieszkanie, po czym od razu kredyt spłacić. Nawet jeśli bank pobrał od nich prowizję za wcześniejszą spłatę, to i tak zyskiwali 30-40 tysięcy złotych.

Od wczoraj wcześniejsza spłata kredytu w okresie do 5 lat od jego zaciągnięcia wiąże się z koniecznością zwrotu części dofinansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski