Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy pasywne w centrum sporego zainteresowania budujących w Europie

(JM)
Dom pasywny wcale nie musi mieć ultranowoczesnej bryły
Dom pasywny wcale nie musi mieć ultranowoczesnej bryły wizualizacja Domy pasywne Lipinscy
Inwestycje energooszczędne. Dla uzyskania parametrów energooszczędności domu pasywnego ważne jest jedynie przestrzeganie jasno określonych zasad zużycia energii.

Niemal ćwierć wieku temu, w Niemczech, powstała idea domu pasywnego - w Darmstadt powstał prototyp takiego budynku. Rok temu powierzchnia domów pasywnych osiągnęła - w skali świata - 1 mln mkw. Domy pasywne powstają na wszystkich kontynentach i we wszystkich strefach klimatycznych.

Czy budowa jest trudna?
To najwyższy stopień budynku energooszczędnego - w ramach opłacalnych i dostępnych technologii - uzyskuje się maksymalne parametry cieplne.

- Każdy może budować dom pasywny - przekonuje Günter Schlagowski, założyciel i szef Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, propagator tej idei i służących jej technologii. - Co to oznacza w praktyce? Po prostu, parametry domu pasywnego można uzyskać zarówno w budynkach o bardzo różnym kształcie architektonicznym, jak i przy użyciu wielu różnych materiałów i technologii budowlanych.
Jeżeli chodzi o
sam projekt architektoniczny, budownictwo pasywne nie przewiduje limitów powierzchni ani przeciwwskazań co do funkcji takich obiektów. Największy certyfikowany dom pasywny - o powierzchni prawie 21 tysięcy metrów kwadratowych - to wieżowiec biurowy w Wiedniu. Najmniejszy pasywny budynek ma zaledwie 11 mkw.i powstał rok temu w pobliżu Rennes we Francji.

Dla uzyskania parametrów energooszczędności domu pasywnego ważne jest jedynie przestrzeganie jasno określonych zasad zużycia energii. To jak kryteria dla takiego budynku zostaną osiągnięte, zależy od klimatu oraz dopilnowania wytycznych takich jak: konstrukcja pozbawiona mostków termicznych, szczelna powłoka budynków, wentylacja z odzyskiem ciepła, doskonała izolacja termiczna oraz okna z potrójnymi szybami.

Zalety takich domów
Zalety tak wybudowanych domów są ewidentne. To wysoki komfort cieplny użytkowania budynku (niemal stała temperatura wnętrz bez względu na porę roku), bardzo niskie rachunki za ogrzewanie budynku (i jego ewentualne chłodzenie w upały), trwałość budynku dzięki mniejszym stratom związanym z wilgocią i rozwojem grzybów.

Ważną zaletą budynku pasywnego, związaną z trwałością, jest to, że z czasem nie traci on wartości. Może ją nawet zyskiwać w ramach zaostrzania wymogów co do energooszczędności nowo stawianych domów.

Na co trzeba uważać?
Czy budowanie domu pasywnego jest łatwe? - Na pewno nie. Wymaga uwagi i dbałości o __szczegóły - mówi Katarzyna Jarocka, certyfikowany europejski doradca budownictwa pasywnego, która sama taki dom dla siebie stawiała. - Do __tego musimy dążyć, by zapewnić przyszłym pokoleniom czyste środowisko, bez emisji dwutlenku węgla, który generują obecnie standardowo domy.

Czy budownictwo pasywne ma wady? Musi jakieś mieć - 1 mln mkw. wybudowanych w takim standardzie brzmi nieźle, w skali świata jednak to nie tak dużo. Pierwsza wada to oczywiście koszty budowy, jak się szacuje, do 20 proc. wyższe niż analogicznego budynku postawionego tradycyjnymi metodami. Jest na to rada - państwowe dopłaty dla decydujących się na takie budynki, stosowane w wielu krajach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski