Tuja zachodnia - szmaragd. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Tuja zachodnia - szmaragd. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Ewa Zdanowska

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Tuja zachodnia

Tuja zachodnia to jeden z najbardziej popularnych krzewów. Warto poznać jej wymagania, żeby wyglądała naprawdę pięknie. Fot. ©SimonaR (Pixabay.com)

Tuja zachodnia króluje w polskich ogrodach, na tarasach i balkonach. Wysoko ceniona za smukły kształt, walory dekoracyjne i wiecznie zielone igły. Często używana na żywopłoty - tuja zachodnia szmaragdowa, potocznie zwana szmaragdem.
Tuja zachodnia

Tuja zachodnia to jeden z najbardziej popularnych krzewów. Warto poznać jej wymagania, żeby wyglądała naprawdę pięknie. Fot. ©SimonaR (Pixabay.com)

Mimo że można ją spotkać w niemal każdym ogrodzie i na większości tarasów, popularność tui szmaragdowej nie słabnie. Zawdzięcza to pięknemu, jasnozielonemu odcieniowi igieł, zachowywanemu przez cały rok - efektowna latem, a jeszcze bardziej na białym tle śniegu. Szmaragdy są mrozoodporne i dobrze tolerują intensywne cięcie, dzięki czemu stały się jednymi z najbardziej popularnych roślin na szpalery i żywopłoty. Tuje osiągają nawet 10 metrów wysokości i 2,5 metra szerokości w dolnej części.

Jak uprawiać tuję zachodnią


Warunkiem uzyskania szczelnego żywopłotu z tuj jest odległość posadzenia roślin. Nie powinna być większa niż ok. pół metra. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości nie tylko między tujami, ale również od płotu. Tuj nie należy sadzić na trawniku. Gęsta trawa i chwasty utrudniają obsychanie dolnych partii drzewek, co powoduje infekcje grzybowe tych iglaków.

Ponadto tuje posadzone w towarzystwie niskich roślin zazwyczaj zrzucają dolne partie igieł, czego efektem jest nieestetyczny wygląd - tuja zaczyna przypominać wyrośniętą sosnę na drakońskiej diecie odchudzającej. Dlatego podłoże pod tuje należy dokładnie wypielić i wyściółkować korą. Można również położyć agrowłókninę, która zapobiegnie wzrostowi chwastów. Tuje należy sadzić w wykopach o średnicy pół metra i głębokości przynajmniej 30 cm, wypełnionych dobrze nawodnioną mieszaniną kompostu, torfu, obornika i gliny, co zapewni odpowiednią kwasowość i żyzność podłoża.

Tuje lubią wilgotną ziemię, zatem trzeba je regularnie podlewać. Jednak uwaga - nigdy nie lejemy wody na igły, tylko na ziemię pod rośliną. Mokre igły łatwo odparzają się na słońcu i brunatnieją. Tuje warto podsypywać ściółką, gdyż mają płytki system korzeniowy. Ściółka zatrzymuje wilgoć i jest źródłem próchnicy zakwaszającej ziemię. Ściółkowanie podłoża jest również ważne z tego względu, że tuje lubią stanowiska słoneczne, na których ziemia szybko przesycha.

Jak przycinać tuje


Tuje zachodnie - szmaragdy wymagają dość intensywnego cięcia. Trzeba to jednak robić z rozwagą, gdyż łatwo zniszczyć piękny kształt tych krzewów. Nieumiejętne cięcie może spowodować rozrost tuj na boki lub nadmierne wybijanie do góry. Tuje sadzi się zazwyczaj, gdy mają wysokość 1,5 metra. Można je zostawić bez cięcia przez rok. Potem, każdej wiosny, należy poprzycinać im czubki i skracać zeszłoroczne przyrosty o około połowę.

Cięcie najlepiej zaplanować na przełomie marca i kwietnia. Usunąć trzeba niepotrzebne pędy i obowiązkowo martwe, zbrązowiałe gałązki, na których zimują zarodniki grzybów atakujących rośliny latem. W czerwcu przycinamy nowe pędy do ok. 1/3 długości.

Z końcem lipca trzeba przeprowadzić ostatni zabieg - tzw. cięcie zagęszczające. Przycinamy wówczas pędy przeznaczone do rozkrzewiania na wysokości około centymetra. Przed zimą warto obwiązać tuje sznurkiem, by nie uległy deformacji pod ciężarem śniegu.

Nawożenie tui - z rozsądkiem


Dość intensywne dokarmianie jest warunkiem szybkiego wzrostu tuj. Krzewy te lubią żyzną ziemię, którą szybko wyjaławiają. Nawożąc szmaragdy trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Zbyt duża ilość nawozów azotowych może sprawić, iż tuje wyrosną zbyt wysoko. Wysokie szmaragdy są tymczasem bardziej podatne na choroby i łatwo dziczeją tracąc charakterystyczną, regularną formę. Do tuj warto stosować nawozy dla nich przeznaczone. Podtrzymują bowiem właściwą kwasowość gleby.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama