Sposób na wiecznie zielony ogród – rośliny zimozielone

Sposób na wiecznie zielony ogród – rośliny zimozielone

Katarzyna Józefowicz

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Bluszcz i paprocie w ogrodzie
1/11
przejdź do galerii

Rośliny zimozielone, takie jak np. bluszcz, sprawią, że nasz ogród będzie zielony o każdej porze roku. ©Katarzyna Laszczak

W ogrodzie warto posadzić rośliny wiecznie zielone. Sprawią one, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie o każdej porze roku.
Byliny zimozielone to jedne z cenniejszych roślin ogrodowych. Ich szczególną wartość docenimy przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy wszystkie inne rośliny znajdują się w stanie spoczynku i są pozbawione większości swoich walorów ozdobnych. Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie w ogrodzie roślin zimozielonych, musimy pamiętać, że nie wszystkie nadają się do uprawy w naszym klimacie, dlatego należy szukać takich gatunków, które względnie dobrze zniosą trudne, zimowe warunki.


Jakie rośliny wiecznie zielone warto posadzić w przydomowym ogrodzie?
Oto kilka propozycji.

Wiecznie zielone krzewy


Bukszpan wiecznie zielony
Jedną z bardziej lubianych i najchętniej uprawianych roślin zimozielonych jest bukszpan wiecznie zielony, który zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim dużym walorom ozdobnym i niewielkim wymaganiom uprawowym. Bukszpan wiecznie zielony doskonale znosi cięcie i ma niewielkie wymagania siedliskowe, dlatego jego uprawa nie jest kłopotliwa. Należy jednak pamiętać, że w najchłodniejszych rejonach kraju, gatunek oraz jego delikatne odmiany ozdobne, mogą przemarzać, dlatego rośliny warto na zimę okrywać.

Mahonia pospolita
Kolejnym zimozielonym krzewem liściastym spotykanym w ogrodach jest mahonia pospolita. W przeciwieństwie do bukszpanu, roślina ma jednak znacznie wyższe wymagania uprawowe. Mahonia oczekuje miejsc słonecznych lub lekko półcienistych, ciepłych i zacisznych oraz żyznej, dobrze uprawionej gleby. Nie toleruje też suszy, dlatego podłoże, w którym rośnie, powinno być stale lekko wilgotne. W chłodniejszych rejonach kraju roślina może przemarzać, ale wiosną zwykle dobrze regeneruje uszkodzenia.

Ostrokrzew
Coraz chętniej uprawianym krzewem zimozielonym jest także ostrokrzew. Niestety, w naszym kraju rzadko możemy cieszyć się jednym z jego najbardziej dekoracyjnych gatunków czyli ostrokrzewem kolczastym (zimą obsypuje się czerwonymi owocami, wykorzystywanymi jako motyw dekoracyjny w okresie Świąt Bożego Narodzenia), gdyż roślina słabo znosi niskie temperatury (do ok. - 20°C) i łatwo przemarza. Jej uprawy możemy spróbować jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, licząc na to, że zimy będą łagodne. Znacznie lepiej od ostrokrzewu kolczastego poradzą sobie w naszych ogrodach inne jego gatunki, jak np. ostrokrzew Meserwy lub ostrokrzew amerykański.

Wiecznie zielone byliny


Poza krzewami liściastymi, zimozielone liście mogą posiadać też byliny. Należy do nich między innymi bergenia (np. sercolistna, grubolistna, mieszańcowa), której duże liście w zależności od gatunku przybierają zimą brązowy lub czerwony odcień. Roślina nie ma dużych wymagań uprawowych i jest dość tolerancyjna, a jej dodatkową zaletą są pojawiające się wiosną piękne, zwykle różowe kwiaty. Ciekawą byliną zimozieloną jest także ubiorek wiecznie zielony. Roślina posiada kępiasty pokrój i osiąga niewielkie rozmiary, a jej liście pozostają zielone przez całą zimę. Ubiorek nie ma wysokich wymagań uprawowych, a wiosną obsypuje się licznymi, białymi kwiatami, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w każdym ogrodzie. Aby jednak roślina przez dłuższy czas zachowała ładny pokrój, należy ją systematycznie odmładzać za pomocą silnego cięcia, wykonanego tuż po kwitnieniu. Atrakcyjnymi bylinami zimozielonymi są także ciemierniki (m.in. biały, wschodni, cuchnący). Liście wielu z nich pozostają zielone przez cały rok, a niektóre gatunki mogą nawet zimą zakwitać (np. ciemiernik biały).

Wiecznie zielone byliny okrywowe


Wśród roślin zimozielonych ważne miejsce zajmują też gatunki okrywowe, które znakomicie nadają się do obsadzania dużych, pustych przestrzeni pod drzewami. Należy do nich między innymi popularny barwinek pospolity, który wspaniale się rozrasta i ma niewielkie wymagania uprawowe. Na uwagę zasługuje też mniej popularna, ale bardzo atrakcyjna i szybko rosnąca runianka japońska, która również nie ma wysokich wymagań, choć preferuje miejsca wilgotne i ocienione. Podobne stanowiska może zasiedlać też wiecznie zielona paprotka zwyczajna, która mimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada duże walory ozdobne.
Zimozielone liście posiadają też niektóre pnącza (bluszcz pospolity), a nawet trawy (kostrzewy, turzyce, kosmatki), dlatego do każdego ogrodu można wybrać rośliny, które będą jego ozdobą przez cały rok.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Wybieramy najpopularniejszych sportowców, trenerów i drużyny | START FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

Wybieramy najpopularniejszych sportowców, trenerów i drużyny | START FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

Czytnik Włodzimierza Jurasza

Czytnik Włodzimierza Jurasza

Masz chwilę? Rozwiąż quiz!

Masz chwilę? Rozwiąż quiz!

Pedofile poszukiwani przez polską policję. Rozpoznajesz kogoś? [LISTY GOŃCZE]

Pedofile poszukiwani przez polską policję. Rozpoznajesz kogoś? [LISTY GOŃCZE]