Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

Beata Kubiak

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Kosmosy kwitną pięknie, długo i kolorowo, a przy tym prawie nie mają wymagań. Czego chcieć więcej?
1/12
przejdź do galerii

Kosmosy kwitną pięknie, długo i kolorowo, a przy tym prawie nie mają wymagań. Czego chcieć więcej? ©Jaycehu314 - pixabay.com

Kosmosy, czyli onętki, to kwiaty o miękkich, nitkowatych, zielonych i pierzastych liściach przypominających koper. Mają bardzo małe wymagania, za to kwitną pięknie przez całe lato.
Kosmosy kwitną bujnie okazałymi, płasko otwartymi, różnobarwnymi koszyczkami. Zarówno liście, jak i kwiaty są dekoracyjnym uzupełnieniem letnich, wiejskich bukietów. Typowym gatunkiem jest kosmos podwójnie pierzasty - o kwiatach od białych, poprzez odcienie różu, do purpury, ale występują także kosmosy siarkowe, które mają kwiaty żółte i pomarańczowe.

Stanowisko i uprawa kosmosów


Są to chyba najwyższe kwiaty jednoroczne, bo dorastają do 1,5 metra wysokości. Ze względu na swą wysokość kosmosy są doskonałym tłem dla niższych rabat, zwłaszcza o przeciwstawnym pokroju i kolorze kwiatów. Doskonale komponują się też z innymi kwiatami kojarzonymi z wiejskimi ogródkami, takimi jak floksy, czy rudbekie.

Należy jednak uważać, gdyż kosmosy są zaborcze i mogą hamować wzrost innych roślin, zwłaszcza, jeśli posadzimy je zbyt blisko, na małym obszarze. Mają też tendencję do samoistnego rozsiewania się. Kosmosy rosną bardzo szybko z nasion, dlatego mogą być wysiewane późno, nawet pod koniec wiosny, co sprawia ze znajdują w ogrodzie nietypowe zastosowanie.
Kosmosami można uzupełniać braki w grządkach lub tworzyć z nich sezonowe, nieformalne żywopłoty, zasłaniające mniej reprezentacyjne części ogrodu.

Jest wiele odmian tych sympatycznych i wytrzymałych na suszę kwiatów. Wśród nich są kosmosy o pojedynczych i pełnych kwiatach, jedno i dwukolorowe. Te niższe, o pokroju bardziej krzaczastym, polecane są na rabaty wzdłuż ścieżek, czy nawet na skalniak. Wysokie odmiany kosmosów można sadzić przy ścianach domów, czy osłaniać nimi nieciekawe ogrodzenia. Połączenie kilku odmian kosmosów, posadzonych na większym obszarze, daje kompozycję o niezwykłym uroku. Stwarza bowiem wrażenie łąki, co będzie z pewnością ciekawym pomysłem dla miłośników ogrodów o nieformalnym wyglądzie.
Kosmosy lubią słońce, chętnie rosną w przepuszczalnej i niezbyt zasobnej glebie. Dobrze znoszą dłuższe okresy bezdeszczowe. Kwitną przez całe lato do późnej jesieni.

Ciekawe odmiany kosmosów


Jedna z najstarszych odmian kosmosów„Purity” o czystych, białych, dużych kwiatach, które wyglądają wyjątkowo delikatnie na tle miękkich, zielonych liści, jest szczególnie warta polecenia ze względu na długi okres kwitnienia. Dla wielbicieli żywych i wesołych kolorów najlepszą odmianą będzie „Picotee” o jasnoczerwonych kwiatach z ciemniejszą obwódką na obrzeżu płatków lub „Sensation”, która wydaje kwiaty białe o czerwonorożowych brzegach. Kwiaty obu tych odmian są duże i bardzo dekoracyjne. Odmiana „Sea Shells” ma ciekawe języczkowate kwiaty, w kolorze różowym i szkarłatnym, które posadzone na tle zieleni krzewów, pięknie ożywią kompozycję rabaty.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama