Kleome ciernista o pięknych kwiatach. Jak ją uprawiać w...

Kleome ciernista o pięknych kwiatach. Jak ją uprawiać w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Kleome zachwycają egzotycznym wyglądem, a ich kwiaty zdobią ogród przez całe lato i początek jesieni.
1/6
przejdź do galerii

Kleome zachwycają egzotycznym wyglądem, a ich kwiaty zdobią ogród przez całe lato i początek jesieni. ©Josch13 - pixabay.com

Kleome ciernista wygląda bardzo atrakcyjnie i okazale. Jej ozdobą są niezwykłe kwiaty, które pojawiają się od lipca do października.
Dzięki ogromnemu bogactwu nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych, obok lubianych i popularnych kwiatów jednorocznych, na rabatach coraz częściej pojawiają się też ciekawe nowinki. Należy do nich między innymi kleome ciernista (Cleome spinosa, w nowej systematyce C. hassleriana), której niezwykłe kwiaty zachwycają oryginalnością i egzotyką.

Kleome kwitnąca od lata do jesieni


Kleome rośnie szybko i mocno się krzewi, rozwijając wysokie (wys.
ok. 80-150 cm), sztywne, rozgałęzione pędy oraz charakterystyczne, dłoniaste liście, złożone z nieparzystej liczby lancetowatych, piłkowanych na brzegach, matowych, pojedynczych listków, przypominających liście konopi. Liście osadzone są na końcach sztywnych ogonków, u nasady których wyrastają małe kolce. Pomimo ciekawego pokroju i atrakcyjnych liści, największą ozdobą kleome są jednak jej niezwykłe kwiaty. Pojawiają się na szczytach pędów latem (w lipcu) i pozostają dekoracją ogrodu aż do jesieni (październik). Pojedynczy kwiat ma cztery delikatne, barwne płatki korony, bardzo długie, cienkie, przewieszające się na zewnątrz pręciki i długi słupek. Lekko pachnące kwiaty zebrane są na szczycie pędu w luźne, kuliste grona i rozwijają się stopniowo od dołu do góry.

Kolory i odmiany kleome


W zależności od odmiany kwiaty kleome mogą być białe, jasnoróżowe, ciemnoróżowe, fioletowe lub dwubarwne w jednym kwiatostanie (np. „Seniorita Rosalita”- kwiaty różowe, „Seniorita Blanca” i „'Helen Campbell” – kwiaty białe, „Sparkler Rose” – kwiaty ciemnoróżowe, „Sparkler Blush” i „Pink Queen”– kwiaty jasno i ciemnoróżowe w jednym kwiatostanie, „Violet Queen” – kwiaty fioletowe, „Cherry Queen” – kwiaty czerwono-różowe). W trakcie kwitnienia zwracają na siebie uwagę intensywną barwą oraz puszystym, nieco zwiewnym wyglądem, który zawdzięczają długim pręcikom. Dzięki „pająkowatym” pręcikom kleome zyskała też drugą, dość nietypową nazwę - „pajęczy kwiat”. Po przekwitnieniu kwiatów na pędzie pozostają zamknięte w zwisających, strączkowatych torebkach nasiona, co także wygląda oryginalnie.

Jak uprawiać kleome


Dzięki swoim licznym walorom ozdobnym, kleome jest bardzo atrakcyjną rośliną, jednak nie wszędzie będzie wyglądała równie dobrze. Gatunek pochodzi z cieplej i słonecznej Ameryki Południowej, dlatego tylko w podobnych warunkach może w pełni zaprezentować swoją urodę. Oprócz ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska, potrzebuje żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby, gdyż lepiej zniesie przejściową suszę, niż zalanie. Jeśli posadzimy ją na niewłaściwym stanowisku, rozwinie wiotkie, słabe pędy i małe, źle wybarwione kwiaty. Aby bujnie rosnące kleomy obficie kwitły, przez cały okres wegetacyjny powinny być dokarmiane (najlepiej nawozami przeznaczonymi dla ogrodowych roślin kwitnących).

Jak siać i sadzić kleome


Kleome nie znosi niskich temperatur, dlatego powinna być uprawiana z rozsady. Jej nasiona wysiewa się w marcu do skrzynek i przetrzymuje w ciepłym inspekcie lub na słonecznym parapecie. Po wykiełkowaniu i rozwinięciu przez siewki pierwszych liści właściwych, rośliny się pikuje, a następnie wysadza do ogrodu wprost na miejsce stałe, gdyż nie lubią przesadzania. Kleome sadzi się po 15 maja, czyli po minięciu ryzyka wiosennych przymrozków. Pomimo iż kleome uprawiana z rozsady rozwija się najlepiej, w cieplejszych rejonach kraju, jej nasiona można wysiewać wprost do gruntu w drugiej połowie kwietnia.

Gdzie sadzić kleome i z czym ją łączyć


Planując stanowisko pod uprawę kleome, musimy też pamiętać, że ze względu na swoje rozmiary, roślina nie może zajmować miejsca z przodu rabaty, gdyż wtedy niemal całkowicie zasłoni inne rośliny. Jest to również ważne z tego względu, że pod koniec lata jej liście żółkną i opadają, co nie wygląda zbyt dobrze. Kleome będzie się natomiast znakomicie prezentowała jako górne piętro rabaty lub dekoracja ogrodzenia. Pięknie też będzie wyglądać posadzona w grupach na tle trawnika lub ogrodzenia. Dobrze komponuje się z wysokimi floksami wiechowatymi, rudbekiami i astrami, a także z niskimi aksamitkami, żeniszkami, begoniami, szałwiami błyszczącymi i rozchodnikami okazałymi oraz z trawami. Kleome może być również uprawiana na kwiat cięty, gdyż jej kwiaty utrzymują w wazonie świeżość przez ok. 1,5 tygodnia.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Wybieramy najpopularniejszych sportowców, trenerów i drużyny | START FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

Wybieramy najpopularniejszych sportowców, trenerów i drużyny | START FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

Czytnik Włodzimierza Jurasza

Czytnik Włodzimierza Jurasza

Masz chwilę? Rozwiąż quiz!

Masz chwilę? Rozwiąż quiz!

Pedofile poszukiwani przez polską policję. Rozpoznajesz kogoś? [LISTY GOŃCZE]

Pedofile poszukiwani przez polską policję. Rozpoznajesz kogoś? [LISTY GOŃCZE]