Działka budowlana, a projekt domu

Działka budowlana, a projekt domu

Ewelina Dąbrowska

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Wielkość i kształt działki wpływają na to, jaki dom możemy na niej zbudować.

Wielkość i kształt działki wpływają na to, jaki dom możemy na niej zbudować. ©Katarzyna Laszczak

Budowę domu rozpoczynać powinno wybranie odpowiedniej działki. Łatwiej bowiem dostosować projekt do terenu, niż parcelę do projektu.
Wielkość i kształt działki wpływają na to, jaki dom możemy na niej zbudować.

Wielkość i kształt działki wpływają na to, jaki dom możemy na niej zbudować. ©Katarzyna Laszczak

Czynnikiem decydującym o wyborze działki budowlanej najczęściej jest cena. Wybierając nieruchomość trzeba jednak zwracać uwagę na jej wielkość, kształt i usytuowanie, bowiem od tych parametrów będzie zależała kubatura i walory użytkowe przyszłego domu. Nie na każdej działce da się wybudować duży, wielopokoleniowy dom, podobnie, jak nie ma sensu przepłacać "za hektary", jeśli planujemy budowę małego domku, obliczonego na jedno pokolenie.
Nabycie działki zawsze powinno zatem poprzedzać dokładne przemyślenie czego oczekujemy od przyszłego domu. Poszukiwania projektu na tym etapie są jednak przedwczesne. Posiadając działkę można do niej dobrać tani, gotowy projekt lub zamówić droższy projekt indywidualny i niepowtarzalny. Druga opcja ma tę zaletę, że zdolny architekt jest w stanie "wymyślić" dom praktycznie na każdej działce.

Duża działka budowlana


Duża działka oznacza dużą swobodę i równie duże koszty. Można budować dom, na jaki tylko ma się ochotę. Wielopokoleniowy, wielopiętrowy, z ośmioma garażami, pięcioma tarasami, basenem o rozmiarach olimpijskich i rozległym wybiegiem dla stada czworonożnych pupili, o ile... ma się na to środki. Na dużej powierzchni można postawić praktycznie każdy budynek, a wolny teren zaaranżować dowolnie. Dodatkowo, sąsiedzi nie zaglądają w okna. Koszty ogrodzenia, codziennej eksploatacji i porządkowania terenu będą jednak równie wysokie, jak koszt budowy domu. Można je nieco obniżyć częściowo zalesiając działkę, oszczędzając sobie przy okazji kilku kilometrów spaceru z kosiarką do trawy.

Mała działka budowlana


Według zaleceń architektów, działka pozwalająca na swobodną budowę domu powinna mieć co najmniej 600 metrów kwadratowych. Mała działka to działka o mniejszej powierzchni. Absolutne minimum to 400 m². Warto mieć świadomość, że przy powierzchni 400 m² postawienie jakiegokolwiek budynku jest możliwe tylko wówczas, gdy działka ma obrys kwadratu. W wypadku tak niewielkiego terenu nie da się wybudować domu dla kilkuosobowej rodziny. Na pewno zabraknie także miejsca na garaż, pomieszczenia gospodarcze, przestronny taras. Ogródek pomieści najwyżej kilka kwiatowych klombów przed domem i drzewek owocowych po bokach. Trzeba się również pogodzić z bliskością sąsiadów. Mała działka ma jednak również zalety – przede wszystkim jest tańsza od dużej w tej samej okolicy (warto rozważyć wyprowadzkę poza miasto, gdzie za cenę parceli o powierzchni 500 m² w mieście można dostać nawet dwa hektary gruntu), niższe będą koszty budowy ogrodzenia i zagospodarowania. Małe obejście wymaga także mniej czasu na sprzątanie i pielęgnację.

Kwadratowa działka budowlana


Działka kwadratowa w budownictwie niekoniecznie jest idealnym kwadratem i ma dokładnie taką samą długość każdego boku. Mianem tym określane są też parcele prostokątne, jednak wymiarami zbliżone do formatu 4:3. Kwadratowa działka to sytuacja idealna. Pozwala na budowę domu według dowolnego, zależnego jedynie od powierzchni, projektu i swobodną aranżację przestrzeni. Ponadto, dom wzniesiony na środku działki, z każdej strony będzie oddalony od sąsiadów.

Wąska działka budowlana


Wąska działka to działka o szerokości poniżej 16 metrów. Jest wyjątkowo trudna do zabudowania, ale cieszy się też pewnymi przywilejami. Otóż działek węższych niż 16 m dotyczą odrębne wymogi regulujące odległość domu od granicy działki. Dla ścian bez okien i drzwi ta odległość może wynosić 1,5 m (a nie 3 m jak w przypadku działek szerszych), możliwa jest też lokalizacja takiej ściany tuż przy granicy działki.

Wybór projektów domów na takie parcele nie jest szeroki, zatem trzeba liczyć się z dużymi ograniczeniami. Budynek będzie nieco przypominał dom szeregowy, z tym że segmentami staną się kolejne sekcje domu, pomieszczenia gospodarcze, garaż, itd. Wąskie działki nie najgorzej nadają się właśnie do zabudowy szeregowej i niezbyt dużych domów podwójnych, popularnie zwanych bliźniakami. Wąska działka sprawia ponadto kłopoty z zagospodarowaniem przestrzeni wokół domu.

Narożna działka budowlana


Taka parcela może być pełna zalet i równie pełna wad w zależności od indywidualnych preferencji oraz planowanych funkcji przyszłego domu. Osoby planujące działalność gospodarczą, np. sklep, czy punkt usługowy w części domu będą wręcz szukały działki narożnej, bowiem łatwy dostęp z dwóch ulic pozwoli zdobywać potencjalnych klientów. Zaletą może być również obecność sąsiadów tylko z dwóch stron, dzięki czemu przemyślany rozkład pomieszczeń pozwoli zachować pełną intymność mieszkania. Powodem rezygnacji z działki narożnej najczęściej staje się skrzyżowanie dwóch ulic, przy którym jest położona, a co za tym idzie hałas, nieustannie kręcący się przechodnie, przejeżdżające samochody, itp.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama