Dekoracyjna i praktyczna wisząca półka na zioła - zrób to...

Dekoracyjna i praktyczna wisząca półka na zioła - zrób to sam

Katarzyna Laszczak

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Dekoracyjna półka na zioła
1/11
przejdź do galerii

Półka na zioła to piękna i pachnąca dekoracja kuchni. Dzięki niej zawsze będziemy mieli świeże zioła z zasięgu ręki, a nasze potrawy nabiorą bogatszego smaku. ©Bosch

Świeże zioła w kuchni są niezastąpione i z powodzeniem możemy uprawiać je sami. Podpowiadamy, jak przygotować miejsce na uprawę ziół, które sprawdzi się nawet w niewielkiej kuchni.
Świeże zioła są niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw, pięknie aromatyzują powietrze i wyglądają bardzo atrakcyjnie. W dodatku wiele z nich jest bardzo łatwa w uprawie – wystarczy zapewnić im światło i podlewać. Argumentów za uprawą ziół w domu jest wiele, ale jako pewna trudność pojawia się czasem brak miejsca na doniczki. Ale i na to jest sposób. Pokażemy Wam, jak zrobić praktyczną półkę na zioła (lub inne rośliny) – ponieważ jest ona wisząca, nie zabierze Wam miejsca w kuchni.


Wybieramy zioła do kuchni


Sadzonki ziół najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych lub na bazarkach – te z supermarketów często są „jednorazowe” (krótko wyglądają bardzo ładnie, ale nie są obliczone na dłuższy okres wzrastania). Do łatwiejszych w uprawie ziół należą: melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon. Jeśli nasza kuchnia jest słoneczna, to spokojnie możemy posadzić też tymianek, bazylię, majeranek czy oregano.

Pamiętajmy, żeby kupione zioła przesadzić do doniczek i dać im świeżą ziemię. Na dno doniczki wysypmy warstwę żwiru lub keramzytu, który zapewni drenaż (chodzi o to, żeby korzenie roślin nie tkwiły w wodzie, bo zgniją), doniczki powinny też mieć dziurki w dnie. Zwykle doniczki stawiamy na podstawkach, ale w przypadku wiszącej półki lepiej sprawdzą się dekoracyjne osłonki, w które wstawimy doniczki.
Zastanówmy się nad umiejscowieniem półki – najlepsze będzie miejsce jak najbliżej okna, żeby rośliny miały dobry dostęp do światła.

Robimy wiszącą półkę na ziołaZrobienie wiszącej półki nie jest skomplikowane – jej wykonanie nie powinno zająć nie więcej niż ok. dwóch godzin. Do pracy będziemy potrzebować kilku narzędzi, no i materiały, takie jak:
 • drewniana deska
 • 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania)
 • 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej
 • 4 kołki rozporowe z haczykami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
 • 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm)
 • cyrkiel.


Potrzebne narzędzia
 • wyrzynarka z brzeszczotem do drewna
 • wiertarko-wkrętarka
 • (dobrze sprawdzą się narzędzia akumulatorowe)
 • wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit)
 • przyda się również szlifierka uniwersalna


Półka na zioła - krok 1


Przycinamy deskę na odpowiednią długość - nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznaczamy otwory na doniczki – pamiętajmy, że ich średnica musi być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica doniczki górnej krawędzi doniczki (jeśli doniczki będą umieszczone w osłonkach, pod uwagę bierzemy oczywiście zewnętrzną średnicę osłonki).

Półka na zioła - krok 2


Wiercimy otwory do przeciągnięcia linek, na których zawiśnie półka – powinny być 4, w pobliżu naroży deski (ale 2-3 cm od jej krawędzi). Do tego używamy wiertła do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej).
Po jednym otworze trzeba też wywiercić przy wewnętrznej krawędzi każdego z okręgów zaznaczonych cyrklem. Ułatwi nam to wycięcie otworu na doniczkę.

Półka na zioła - krok 3


W wywiercony otwór wkładamy brzeszczot piły i wycinamy otwory pod doniczki. Krawędzie otworów wygładzamy szlifierką (możemy też to zrobić ręcznie, używając papieru ściernego, ale potrwa to dłużej i będzie bardziej uciążliwe).
I półka na zioła prawie gotowa – pozostaje nam tylko wywierć otwory w suficie (tu przyda się wiertarko-wkrętarka). Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie mocujemy tuleje kołków i wkręcamy w nie haki.

Półka na zioła - krok 4


Czas na mocowanie półki. W tym celu skracamy linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przekładamy przez otwory w desce i mocujemy zaciskami. W ten sam sposób mocujemy górne końce linki do haków przy suficie i zabezpieczamy pozostałymi czterema zaciskami.

Nie pozostaje nam już nic innego, jak wstawić doniczki z ziołami – i cieszyć się ich smakiem i aromatem.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama