8 sposobów na czysty dom bez użycia detergentów

8 sposobów na czysty dom bez użycia detergentów

Nina Romanek

Polska

Aktualizacja:

Polska

Sposoby na czysty dom

By przygotować preparat do czyszczenia fug, trzeba wymieszać sodę oczyszczoną z octem i wodą (100 ml wody, 100 ml octu i opakowanie sody oczyszczonej). ©Magdalena Kmita-Kulesza

Telewizja, radio, gazety i uliczne reklamy atakują nas informacjami o nowych, wspaniałych, wręcz cudotwórczych środkach czystości. Czy naprawdę potrzebujemy wszystkich z nich?
Sposoby na czysty dom

By przygotować preparat do czyszczenia fug, trzeba wymieszać sodę oczyszczoną z octem i wodą (100 ml wody, 100 ml octu i opakowanie sody oczyszczonej). ©Magdalena Kmita-Kulesza

Zobacz, jak radzić sobie, gdy mamy alergię albo po prostu nie chcemy używać chemicznych produktów. Oto kilka sposobów na czysty dom bez użycia detergentów.

1. Kamień na armaturze w kuchni i łazience


Trudny osad z kamienia osadzający się na kranie usuniemy za pomocą soku z cytryny. Wystarczy przekroić owoc na pół, a następnie potrzeć nim w miejscach, gdzie trzeba i spłukać wodą.


2. Wanna


Do umycia wanny potrzebujemy mieszanki octu oraz sody. Ocet warto przelać do butelki z atomizerem, dla łatwiejszego dozowania. Pryskamy wannę, a następnie posypujemy sodą oczyszczoną. Powstałą pianą myjemy wannę używając miękkiej szczotki lub gąbki, a następnie dokładnie spłukujemy ciepłą wodą, uważając, by nie powstały białe zacieki.

3. Kamień w pralce/ Brzydki zapach z bębna


Raz w miesiącu wykonaj puste pranie, a zamiast proszku i płynu użyj sody z dodatkiem olejku eterycznego. Jeśli kamień już jest, zrób najdłuższe pranie o największej temperaturze (np. ze ścierkami lub czymś mało wartościowym) z dodatkiem wyłącznie jednego litra octu, wlanego bezpośrednio do bębna pralki. Gdy ta będzie już napełniona wodą, zatrzymaj pranie i pozostaw tak na kilka godzin, a następnie dokończ jak zwykle.

4. Srebrna zastawa


Do czyszczenia nalotów warto użyć pasty do zębów. Pocieranie miękką gąbeczką lub opuszkami palców z łatwością usunie większość zabrudzeń. Innym dobrym sposobem na czyszczenie srebra jest użycie roztworu z sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego albo zwykłej soli kuchennej w proporcjach 5 łyżek soli na litr wody.

5. Piekarnik


Na mocne zabrudzenia najlepiej przygotować roztwór octu i wody pół na pół i spryskać nim piekarnik, a następnie wytrzeć za pomocą miękkiej ściereczki. Jeśli mamy przypalone, uporczywe plamy, możemy wykonać papkę z ¼ szklanki sody, ½ szklanki wody i nakładać ją bezpośrednio na zabrudzenia, które przemyjmy wodą po upływie 30 minut. Jeśli mamy piekarnik z termoobiegiem, wypełnijmy naczynie żaroodporne wodą z cytryną i pozwólmy roznieść się parze po całym sprzęcie, który następnie wytrzemy do sucha wraz z brudem.

6. Fugi


Nakładamy papkę z sody i octu na fugi, czekamy kilkanaście minut, a następnie szczotką szorujemy. Efekt świeżych fug murowany. Uwaga! Papka powstanie tylko wtedy, gdy użyjemy odpowiedniej ilości sody z bardzo małą ilością octu.

7. Zapchane rury


Na zapchany odpływ w wannie, umywalce lub zlewie pomoże znana już nam soda oraz ocet. Wsypmy 1 szklankę sody, a następnie zalejmy 250 ml octu. Jeśli mamy korek, użyjmy go do przykrycia albo skorzystajmy z talerza, który zapobiegnie ewentualnej inhalacji. Po 30 minutach wlewajmy do odpływu gorącą wodę przez 3 minuty.

8. Żelazko

Aby oczyścić żelazko, należy najpierw podgrzać je lekko, a następnie odłączyć od prądu i czyścić szmatką nasączoną octem z sodą. Innym sposobem jest wysypanie na gazetę soli i prasowanie jej do momentu wyczyszczenia żelazka.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama