MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre CV pomaga w drodze do kariery

(BAN)
Praca. Co piąty badany uważa, że przyczyną niepowodzenia w szukaniu pracy jest brak odpowiednich kwalifikacji bądź doświadczenia. Przeszkodą jest także duża konkurencja na rynku pracy (27 proc.) oraz brak odpowiedzi ze strony potencjalnych pracodawców (25 proc.).

Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Pracuj.pl wynika, że niepowodzenia w szukaniu pracy biorą się także tego, że nie zawsze potrafimy umiejętnie zaprezentować nasze mocne strony w CV.

Analiza pokazała, że aż 74 proc. Polaków aktywnych zawodowo nie ma aktualnego życiorysu. Okazuje się również, że regularne wprowadzanie zmian w CV i gotowość do rekrutacji idzie w parze z poziomem wykształcenia. Im jest ono wyższe, tym częściej dostrzegamy potrzebę posiadania aktualnego dokumentu. Najbardziej „mobilni” na rynku pracy i przygotowani do procesu rekrutacji są młodzi ludzie. Osoby w wieku 18-29 lat posiadają aktualne CV częściej niż te, które ukończyły 30 lat.

Na Pracuj.pl liczba zamieszczanych ogłoszeń regularnie rośnie; jest ich miesięcznie ponad 30 000. Jednak Polacy nie zawsze są świadomi, jak ważne w procesie rekrutacji jest właśnie CV. – Powinniśmy zadbać, aby zawarte w przesyłanych dokumentach aplikacyjnych informacje były sprofilowane i dopasowane do konkretnego miejsca pracy i oferty, na którą odpowiadamy. CV jest naszą wizytówką i to właśnie dzięki niemu otwieramy sobie drogę do __kariery zawodowej – mówi Urszula Zając-Pałdyna z portalu Pracuj.pl

Niestety, najczęściej kandydaci nie odpowiadają na potrzeby potencjalnego pracodawcy. Wiąże się to z tym, że nie potrafią odpowiednio pokazać swojego doświadczenia w CV. Niejednokrotnie to właśnie rekruter musi znaleźć w przesłanym dokumencie, to co może stanowić realną wartość. – Często bowiem, dopiero na pierwszym spotkaniu, okazuje się, że kandydat posiada wiele umiejętności, które w sposób szczególny go wyróżniają, ale niestety nie zostały umiejętnie przedstawione w __CV – komentuje Sylwia Zadumińska z Mensys Polska.

Zdarza się, że nawet połowa kandydatów jest dyskwalifikowanych ze względu na niewłaściwe przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych. Dlatego warto przygotować CV pod kątem danego ogłoszenia, podkreślając adekwatne doświadczenie i kompetencje. Dobre CV to nie zawsze długi, wielostronicowy życiorys, zawierający informacje dotyczące kompetencji, których przyszły pracodawca nie poszukuje. Zaskakująco dużo starannie przygotowanych CV pochodzi od młodych, mniej doświadczonych na rynku pracy osób.

Może to wynikać z szerszej świadomości wśród tej grupy osób o tematach związanych z rekrutacją, a także dostępu do informacji, które otrzymują w ramach warsztatów, specjalnych szkoleń czy w internecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski