MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla koneserów i dzieciaków

(BAR)
Barbara Rotter-Stankiewicz
Gdów. Centrum Kultury to miejsce doskonale znane przez mieszkańców gminy. Teraz jednak coraz więcej ciekawych zajęć i spotkań odbywa się w okolicznych wsiach

Już jutro wielbiciele sztuki Tadeusza Kantora i wszyscy chętni obejrzenia jego domu będą mieli kolejną okazję do spotkania się w Hucisku. Centrum Kultury w Gdowie wspólnie z Fundacją Tadeusza Kantora realizują bowiem cykl wykładów w Domu Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret (na zdjęciu). - Niedzielne spotkanie o godz. 17 będzie już kolejnym z cyklu „Sztuka w domu”. Tym razem twórczość artystów przybliży historyk sztuki, krytyk, kuratorka wystaw - Anna Baranowa. Wykład zatytułowany „Informel bez końca” mówić będzie o malarstwa gestu. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny - informuje dyrektor CK Wioleta Chmiela.

Kolejny wykład w Hucisku zaplanowano na 27 sierpnia. O „Teatrze Podziemnym Tadeusza Kantora” opowiadać będą Adrianna i Iwo Książkowie - twórcy filmu dokumentalnego pt. „Krąg Kantora”. W kolejną niedzielę, 3 września Lech Stangret, dyrektor Fundacji im. T. Kantora wygłosi wykład „Nowocześni (1945-1949). Kim byli i co chcieli osiągnąć?” , a 17 września odbędzie się spotkanie z Romanem Siwulakiem - artystą, malarzem, reżyserem, wieloletnim aktorem teatru „Cricot 2”, zatytułowane „Aktor i postać w Teatrze Cricot 2”

Natomiast 28 sierpnia o godz. 17 w Centrum Kultury odbędzie się wernisaż prac uczestników „Akcji: Sztuka bez barier”, który realizowany jest w ramach projektu „Kultura dostępna”. Wzięli w nim udział mieszkańcy kilku wsi oddalonych od Gdowa, a także podopieczni Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach i Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzanach, którzy przez kilka miesięcy uczestniczyli w interesujących warsztatach i wyjazdach do Krakowa m.in. do Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Tłumy przyciągnie zapewne spektakl, który odbędzie się l 8 listopada o godz. 19 w hali sportowej. Do Gdowa przyjedzie Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach ze „Skazanym na bluesa”.

Oprócz wydarzeń kulturalnych poza siedzibą CK, będą też typowe zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów. Zaplanowano jednak wiele nowości. Zacznijmy od najmłodszych, w wieku 1,5 - 3 lat, dla których zorganizowany będzie Klub Maluszka. W programie znajdą się zajęcia ogólnorozwojowe, ruchowe, plastyczne, zabawy integracyjne. Półtoragodzinne zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu po południu w dwóch grupach (dzieci w wieku 1,5-2 lat oraz 2-3 lata).

Nieco starsze dzieci zaprasza Klub Przedszkolaka. Program oprócz zajęć ogólnorozwojowych, plastycznych, językowych, teatralnych i tanecznych zakłada też spotkania z ciekawymi ludźmi oraz wycieczki. Zajęcia będą odbywały się w grupach 10-osobowych dwa razy w tygodniu w godz. 9-13. Kontynuowany też będzie Klub Kreatywnego Malucha - popołudniowe zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (logorytmika, plastyka, język angielski, rytmika).

Uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje na zajęciach plastycznych, tanecznych, robotyce. Będą też kontynuowane zajęcia z folkloru w ramach Zespołu Tańca i Śpiewu Małe Zręczyce oraz Zespołu Mali Gdowianie. Działać również będzie grupa teatralna i studio wokalne. Poszerzy się oferta zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. W gminnej hali sportowej będzie można ćwiczyć m.in. karate, fitness, gimnastykę artystyczną. Trenować też będą czirliderki,

Jest także oferta dla dorosłych i seniorów. W gdowskim Centrum Kultury odbywać się będą kolejne zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nowość to warsztaty tematyczne (m.in. Joga dłoni, Refleksologia stóp, Wybieram zdrowy ruch) oraz artystyczne, utworzone po projekcie „Akcja: Sztuka bez barier”.

Każdy może dołączyć do zespołów działających pod patronatem Centrum Kultury: Orkiestry Dętej, Chóru Emerytów Serenada czy Chóru Tutte le Corde.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 17

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski