Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dentysta będzie mógł zgłosić chorobę zawodową

Redakcja
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Rozszerzono w nim katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę. W przypadku podejrzenia u pacjenta choroby zawodowej będzie on musiał kierować na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby.

Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy są wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r., w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych ze względu na brak ustawowych wytycznych co do treści rozporządzenia.
W celu usunięcia niezgodności do projektu ustawy wprowadzono przepisy, które regulują m.in. definicję choroby zawodowej ("za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy, można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy") oraz możliwości rozpoznania jej u pracownika lub byłego pracownika bez względu na wcześniejsze zakończenie pracy w warunkach zagrażających zdrowiu.
Projektowana ustawa przewiduje również, że obowiązek niezwłocznego zgłoszenia, do właściwego państwowego inspektora sanitarnego i właściwego okręgowego inspektora pracy, każdego przypadku podejrzenia choroby zawodowej, będzie spoczywał na pracodawcy i na lekarzu podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej.
Według RCL, obecnie lekarze kierujący pracowników z podejrzeniem choroby zawodowej do jednostki uprawnionej do rozpoznania choroby zawodowej, w większości przypadków nie dokonują zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej ani państwowemu inspektorowi sanitarnemu, ani okręgowemu inspektorowi pracy.
W konsekwencji, ze względu na uchybienie proceduralne, sądy administracyjne uchylają decyzje administracyjne inspektorów sanitarnych i nakazują wszczęcie postępowań w sprawnie stwierdzenia choroby zawodowej na nowo. "Wydaje się więc zasadnym pozostawienie tego obowiązku tylko w odniesieniu do lekarza decydującego o rozpoznaniu choroby zawodowej" - uważa RCL.
Z kolei nałożenie w sposób sformalizowany obowiązku skierowania na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej (albo braku podstaw do jej rozpoznania), który już obecnie ma zastosowanie w praktyce, ma - w ocenie RCL - stanowić podstawy sprawnego działania lekarzy kierujących pacjentów z podejrzeniem choroby zawodowej do jednostki uprawnionej do rozpoznania choroby zawodowej. "Działanie to zmierza równocześnie do ujednolicenia zakresu kompetencji lekarzy oraz lekarzy dentystów w zakresie chorób zawodowych" - wyjaśnia RCL.

www.mp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski