Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delfin w paprociach znów będzie fontanną. Rzeźba w Nowej Hucie odzyska swoją funkcję dzięki pieniądzom z ministerstwa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ponad 50-letnia fontanna ma po długiej przerwie odzyskać swoją funkcję
Ponad 50-letnia fontanna ma po długiej przerwie odzyskać swoją funkcję ZZM
Fontanna na os. Górali od około 20 lat pozostawała tylko donicą na rośliny. Rzeźba pośrodku niej - delfin z otwartym pyskiem - zamiast wynurzać się z wody, wyskakiwał z paproci... Ale teraz Nowa Huta ma odzyskać swoją dawną wodną dekorację. Jak poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej, stanie się tak dzięki temu, że rzeźba "Delfin" uzyskała dofinansowanie w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod nazwą "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024".

Dofinansowanie pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ZZM zwraca uwagę, że w ramach programu wpłynęło aż 166 wniosków, a nowohucki Delfin znalazł się wśród 25 rzeźb, które uzyskały dofinansowanie.

"Renowacja to nie tylko przywrócenie rzeźbie dawnego blasku, ale również odtworzenie jej dawnej funkcji - Delfin ponownie będzie fontanną! Prace będą polegały więc m.in. na przebudowie instalacji technologicznej do układu zamkniętego obiegu wody" - informuje ZZM w mediach społecznościowych.

Według zapowiedzi Zarządu obieg fontanny będzie opierał się na czterech dyszach płaszczowych umieszczonych w narożnikach niecki fontanny. Strumień wody wydobywający się z dysz fontanny zostanie skierowany w stronę postumentu rzeźby. Delfin będzie również podświetlony po zmroku - dzięki zaprojektowanemu oświetleniu, które znajdzie się w granitowych płytach.

Natomiast zgodnie z programem prac konserwatorskich rzeźba oraz niecka zostaną wyczyszczone wodą pod ciśnieniem, rekonstrukcję przejdą płetwy brzuszne delfina, poluzowane warstwy lastryko zostaną skute i zrekonstruowane, a wszelkie ubytki uzupełnione w pierwotnej technologii. Rzeźba poddana zostanie hydrofobizacji, aby zwiększyć jej odporność na czynniki zewnętrzne.

Przypomnijmy: fontanna na os. Górali powstała ponad 50 lat temu. Została wybudowana przez społeczność bloków 20-22 i 24 tego osiedla w 1970 roku. Miejsce to chętnie odwiedzano. Inicjatorem powstania fontanny był mieszkaniec bloku nr 24 na osiedlu Górali - Edward Rybicki. Delfina wybudował wraz z sąsiadem Ryszardem Wójcikiem - jednocześnie autorem projektu - w latach 1969-1970, dla uczczenia 20-lecia Nowej Huty. Delfin jest wykonany z betonu ozdobionego tłuczonym szkłem, a osadzony na postumencie z otoczaków.

Ryszard Wójcik w 2018 r. upominał się o przywrócenie fontanny do stanu świetności sprzed lat. "Zmierzch fontanny nastąpił po zabudowaniu przejścia pomiędzy blokami 23 i 24 z os. Górali do os. Krakowiaków. Wówczas też odłączono dopływ wody" - opisywał wtedy w liście wysłanym m.in. do ówczesnego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Przypominał też, że upadła koncepcja wybudowania dla fontanny obiegu zamkniętego wody (była ona doprowadzana z bloku nr 22).

Około 20 lat temu misa fontanny została zasypana ziemią i obsadzona roślinami, których pielęgnacją społecznie zajęli się mieszkańcy okolicznych budynków. Ale - jak wynikało z przekazywanych informacji - wcale nie pogodzili się z tą sytuacją, mieli nadzieję na powrót fontanny.

W tym roku, w lutym ZZM, chcąc doprowadzić do renowacji "Delfina", poszukiwał właściciela lub zarządcy tej rzeźby.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski