MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Huta straci, czy zyska na spalarni odpadów?

Redakcja
Trzy z czterech rozważanych lokalizacja spalarni odpadów znajdują się w Nowej Hucie. Dla niektórych budowa oznacza, że dzielnica będzie skazana na kolejny uciążliwy zakład, dla innych jest to szansa na uzyskanie rekompensaty i polepszenie warunków życia.

WAŻNE PYTANIA. Łęg, Kujawy lub okolice ul. Giedroycia - do końca stycznia ma zostać wskazana lokalizacja zakładu termicznej utylizacji śmieci

Swojej opinii nie wyrazili jeszcze radni z Dzielnicy XVIII Nowa Huta, w której wskazywane są dwie lokalizacje. Krakowski Holding Komunalny (który przygotowuje inwestycję) prowadzi konsultacje społeczne.
Tymczasem do rady wpłynęły już dwa projekty uchwał w sprawie spalarni, przygotowane przez grupę radnych i jedną z komisji. Obydwa w sumie nie sprzeciwiają się budowie spalarni na terenie dzielnicy i przedstawiają listę rekompensat, koniecznych do realizacji. - Nasz projekt opiniuje pozytywnie lokalizację przy ul. Giedroycia. Uważamy, że spalarni nie należy traktować tylko jako inwestycji ekologicznej, ale także jako szansę cywilizacyjną, która pozwoli zrealizować inwestycje oczekiwane od lat - mówi Tomasz Urynowicz, radny dzielnicy. Na liście 30 zadań rekompensacyjnych jest m.in. przebudowa ul. Igołomskiej i Drożyska, budowa basenu przy szkole przy ul. Ptaszyckiego.
Budowie spalarni śmieci w Łęgu sprzeciwiają się radni z Dzielnicy XIV Czyżyny. Na ostatniej sesji podjęto uchwałę, w której wyrażono negatywną opinię, co do ewentualnej budowy spalarni. Wcześniej Rada Dzielnicy podjęła uchwałę, w której wyraziła negatywną opinię, co do budowy spalarni w Łęgu, jednak dopisała warunki, na których ewentualnie można byłoby rozpatrywać dopuszczenie spalarni na terenie Łęgu (była to m.in. modernizacja i budowa dróg). Teraz radni zmienili zdanie i uznali, że nie ma takiej rekompensaty, za cenę której w Łęgu mogłaby powstać spalarnia.
Wcześniej prowadzone były rozmowy przedstawicieli KHK z radnymi o ofercie kompensacyjnej. Radni domagali się przede wszystkim rozbudowy dróg pozwalających na dojazd do spalarni. Za rekompensatę traktować chcieli m.in. modernizację kilku ulic, rewitalizację lasku Mogilskiego i Łęgowskiego, budowę publicznego krytego basenu ogrzewanego energią ze spalarni, adaptację na obiekt użyteczności publicznej hangaru przy ul. Stella-Sawickiego. Jak mówi wiceprezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego Małgorzata Marcińska spełniono wszystkie prośby dzielnicy, dodając jeszcze bezpłatny wywóz śmieci dla mieszkańców domów z najbliższego sąsiedztwa spalarni oraz podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. (WT)
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski