Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy fala uchodźców zmiecie kanclerz Angelę Merkel? [WIDEO]

Kazimierz Sikorski
Niemcy. Zaproszenie do kraju ogromnej liczby uciekinierów nie podoba się wyborcom.

W swojej szkole w byłej NRD obecna kanclerz Niemiec Angela Merkel była jedyną uczennicą w klasie, która bała się skakać ze zwykłej trampoliny do basenu. Według jej biografa pewnego dnia podeszła na sam czubek odskoczni i w przerażeniu stanęła jak wryta. Minęło pół godziny. Zabrzęczał dzwonek kończący zajęcia. W ostatniej chwili obecna przywódczyni Niemiec przezwyciężyła lęk i dała nurka do wody.

W ostatnim czasie dzwonek alarmowy dzwoni dla Angeli Merkel wiele razy. Za każdym razem kanclerz wiedziała na jaki zdecydować się krok. To ona stanowczo stanęła w obronie euro, kiedy sypała się Grecja. Nie brakowało głosów, że w obliczu upadku najbardziej ambitnego europejskiego projektu - euro Angela Merkel za długo zabierała się do podjęcia decyzji. Jej reakcja na falę uchodźców zalewającą Europę, a głównie jej kraj była szybka i stanowcza, szeroko otworzyła Niemcy na przyjęcie setek tysięcy uchodźców i migrantów.

Dostało się jej za to najpierw od opozycji, potem od zwykłych obywateli kraju. Okazało się, że nawet tak bogaty kraj jak Niemcy nie był w stanie sprostać zadaniu przyjęcia takiej armii uciekinierów. Sondaże poparcia dla Merkel spadły, przebąkiwano nawet, że to już jej ostatnia kadencja. Historia pokazuje, że obecna kanclerz nie raz wychodziła z opałów.

WIDEO: Angela Merkel "Człowiekiem Roku" tygodnika "Time"

Źródło: CNN Newsource/x-news

A jeszcze nie tak dawno mówiono o niej, że jest kobietą, jakiej potrzebujemy w świecie niebezpiecznych mężczyzn. Podczas krytycznego dla Wschodu i Zachodu czasu wykazała się ogromnym hartem ducha i dlatego zasłużyła na tytuł „Osobowość Roku The Times”.

„The Times” przyznał Merkel wyróżnienie głównie za jej nadzór nad pełnymi napięć negocjacjami z Władimirem Putinem po rosyjskiej aneksji Krymu. W tym trudnym roku najbardziej niebezpiecznego kryzysu geopolitycznego od czasu zakończenia zimnej wojny, gdy stosunki wschód-zachód ulegały próbie trwałości, Merkel okazała się niezbędna. To ona rozdaje karty. Jest niewzruszona. Swoją odwagę i hart ducha potwierdziła podczas prowadzonych nocą hotelowych negocjacji sam na sam z Putinem podczas listopadowego australijskiego szczytu G20.

Początkowo Merkel wykazywała niechęć do konfrontacji z Moskwą. Później jednak stała się silnym rzecznikiem sankcji zmuszających Rosję do uznania, że za swoją militarną obecność na Ukrainie zapłaci wysoką cenę.

Angela Merkel pomogła Zachodowi skoncentrować się na tym, co ceni on najbardziej i o co warto walczyć. Jest wybitną europejską polityk i najbardziej wpływową kobietą na świecie.

Niedługo Merkel musi zdecydować czy będzie się starać o czwartą kadencję. Jeszcze nie tak dawno jej gabinet był najpopularniejszym od czasu, gdy we współczesnych Niemczech wprowadzono sondaże badające poparcie opinii publicznej dla rządów. Nawet zwolennicy opozycji przyznawali, że podziwiają kanclerz powszechnie zwaną „Mutti” - „Mamuśka.” Czy to uległo trwałej zmianie? Nikt dziś nie jest w stanie na to odpowiedzieć. Europa i świat są niespokojne, potrzebują tak silnych polityków jak obecna kanclerz Niemiec. Kiedy padają pytania, kto mógłby zastąpić Angelę Merkel lista potencjalnych następców nie jest imponująca, nie zachwyca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski