Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy dzieci i młodzież powinny odwiedzać psychiatrę?

materiał partnera

W młodym wieku mózg pracuje niezwykle burzliwie, czego przykładem jest każdy nastolatek w wieku dojrzewania. Z czasem niepokojące objawy zanikają i wszystko wraca do normy, ale czy to znaczy, że ewentualne zaburzenia należy lekceważyć? Zdecydowanie nie!

Zrozum rolę psychiatry

Psychiatra jest przede wszystkim lekarzem. Jego zadaniem jest diagnozowanie chorób, opracowywanie skutecznych terapii i nadzorowanie ich przebiegu. W przypadku psychiatry często nie jest to oczywiste, ponieważ do zmiany zachowania może dochodzić spontanicznie i stopniowo. Łatwo to przeoczyć, a tym bardziej zlekceważyć. Psychiatra jednak może pomóc w utrzymaniu prawidłowej ścieżki rozwoju młodego człowieka.

Samoistnie to nie zawsze korzystnie!

Pewne zmiany w zachowaniu u dzieci i młodzieży są naturalne, powstają jako skutek zmian hormonalnych. Powyżej pewnego nasilenia należy je jednak uznać za niepokojące. Nie ma znaczenia, czy chodzi o agresję, czy ospałość, przygnębienie, nadmierny optymizm czy zmiany związane z izolacją młodego człowieka. Warto zasięgnąć opinii psychologa lub psychiatry, aby upewnić się, że zmiany mieszczą się w akceptowalnych granicach i nie trzeba z nimi walczyć.

To, że zachowanie dzieci i młodzieży zmienia się samoistnie, nie znaczy, że proces jest zupełnie bezpieczny. Również takie zmiany mogą w widoczny sposób odbić się na psychice człowieka dorosłego.

Jak zaprosić dziecko do psychiatry?

W Polsce niestety cały czas diagnostyka chorób i zaburzeń psychicznych jest trudna. W dużej mierze odpowiada za to stygmatyzacja, na jaką narażone są osoby chore. Warto więc przede wszystkim:

  • wyjaśnić dziecku, że wizyta ma charakter profilaktyczny i ma zwiększyć jego bezpieczeństwo;
  • wytłumaczyć, że ewentualna diagnoza nie oznacza oceny wartości dziecka jako człowieka – jest dla umysłu tym, czym grypa dla ciała;
  • wspierać dziecko w czasie diagnostyki i ewentualnego leczenia: będzie to widomy znak, że rodzic nie tylko akceptuje cały proces, ale troszczy się o wynik.

Nic nie jest pewne

Choroby psychiczne u dzieci i młodzieży diagnozowane są stosunkowo rzadko. Znacznie częściej stwierdza się tylko niewielkie zaburzenia, które nie wymagają intensywnego leczenia. Warto jednak zawsze mieć pewność. Dobrze jest umówić się na wizytę na http://www.doktorpsychiatra.pl/ i zyskać pewność, że wszystko będzie w porządku.

Dopiero wiedza i doświadczenie psychiatry pozwoli ocenić, gdzie kończy się granica zwyczajnego dojrzewania, a zaczyna się proces chorobowy. Od razu też będzie można podjąć odpowiednie działania, dzięki którym dziecko będzie bezpieczne również w przyszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski