18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czuwali z Gazdą Świata

Redakcja
"Abba Ojcze" podczas czuwania ministrantów, przygotowanego przez Ewę Piwowarczyk z Zakopanego

CLIFTON, NJ. W sobotę, 30 kwietnia, parafianie z kościoła św. Jana Kantego w Clifton razem z duszpasterzami - ojcem Rafałem i Mirosławem - przygotowali całonocne czuwanie z okazji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II.

Czuwanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia, prowadzoną przez Trzeci Zakon św. Franciszka. Kolejną część czuwania wypełniły dzieci, a dokładniej - miejscowi ministranci razem ze swoimi rodzicami. Ministranci rozpoczęli ulubioną pieśnią Jana Pawła II, czyli "Barką". Podczas tego czuwania padały znane słowa papieża skierowane do dzieci. Były wspomnienia z jego życia, wiersze młodych o Ojcu Świętym. Dzieci na chwilę wróciły także wspomnieniami do dnia śmierci i pogrzebu Jana Pawła II. Całość prowadzili chłopcy z podhalańskich i spiskich rodzin: Krzysztof Piwowarczyk i Krystian Słodyczka. Wśród pozostałych, prezentujących wiersze i wspomnienia o papieżu Polaku, byli też Marysia Długa i Eryk Piwowarczyk. Tekst oraz poruszającą serca prezentację multimedialą przygotowała pochodząca z Zakopanego Ewa Piwowarczyk z pomocą techniczną parafianina Mariusza Tęcza. Podczas tej części czuwania wiersze czytali też rodzice: Renata i Tadeusz Długa z Podczerwonego. Czuwanie ministrantów zakończyło się uroczystym odśpiewaniem "Abba Ojcze". Las splecionych dłoni wprowadził atmosferę jedności i radości.

Kolejnym punktem tej szczególnej nocy była modlitwa różańcowa prowadzona przez Polskie Towarzystwo Różańcowe. Następnie czuwanie prowadzili harcerze z Koła ZHP w Clifton, którzy przygotowali prezentację multimedialną oraz swoje osobiste wspomnienia o Janie Pawle II. Młodzież czytała wiersze polskich dzieci, nagrodzone w konkursach poezji poświęconej pamięci papieża Polaka. Na zakończenie harcerze zaśpiewali "Barkę" i pozostawili czuwających z harcerską modlitwą.

Niecałą godzinę przed mszą świętą razem z koleżanką Elżbietą Miazgą czytałyśmy znane myśli Ojca Świętego skierowane do dzieci, młodzieży, rodziców, ludzi starych, chorych, poszukujących, przeplatając je utworami z płyty pt. "Abba Pater", którą papież nagrał w roku 1999 dla Radia Watykańskiego, a której jeden z utworów - "Pater Noster" znalazł się na liście Billboard w Stanach Zjednoczonych. Utwory zawierające teksty z Biblii i z rzymskokatolickiej liturgii w języku angielskim, łacińskim i włoskim z chórami gregoriańskimi w tle wprowadziły niesamowity nastrój skupienia i refleksji. Ukoronowaniem tej części czuwania był akcent góralski, czyli odsłuchanie utworu "Syćka se wom zyco to i owo" z setkami skrzypiec, który 6 czerwca 1997 roku wykonali górale w czasie mszy św. pod Wielką Krokwią w Zakopanem, podczas VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Niesamowita atmosfera zapanowała podczas mszy św., rozpoczynającej się o pólnocy. Dorota Miś (śpiew) i Marcin Pękala (organy) - absolwenci Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - doborem utworów przenieśli nas na krakowskie Błonia. Powtórzyli utwory, które wiele lat temu śpiewali ze scholą papieską Ojcu Świętemu podczas jego wizyt w Krakowie Cały kościól śpiewał wraz z nimi radośnie: "Kochamy Cię, dziękujemy Ci, jesteś wśród nas..." oraz takie utwory jak "Nie lękajcie się", Hymn Kongresu Eucharystycznego, a także wcześniej już śpiewane " Barka" i "Abba Ojcze". Na zakończenie eucharystii zabrzmiało donośne "Boże coś Polskę". Wszystkie pieśni oraz części stałe mszy św. wykonane przez Dorotę i Marcina upiększał jeszcze akompaniament skrzypiec w wykonaniu utalentowanego Sebastiana Stopki, który ma na swoim koncie wiele osiągnięć i nagród w dziedzinie muzyki, a którego rodzice pochodzą z Chochołowa. Po mszy św. była seria filmów o Janie Pawle II, relacje z Jego pielgrzymek do Polski oraz modlitwy parafian, a nad ranem oglądanie bezpośredniej transmisji z mszy beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra w Rzymie. Ostatni parafianie wyszli z kościoła około godz. 8 rano. Myślę, że dla wielu była to niezapomniana noc, przepełniona nieopisaną radością.
Aneta Pieróg-Sudoł

Nieco o USA i jej Polonii

Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie. Szacuje się, że mieszka tu ponad 10 mln osób pochodzenia polskiego, a Chicago jest drugim - po Warszawie - miastem na świecie pod względem liczby Polaków!

Najwięcej Polaków mieszka jednak kolejno w stanach: New York, Illinois, Michigen, Pensylwania oraz właśnie w New Jersey. Żyje tu ponad 600-tysięczna Polonia. Wśród niej jest wielu górali, spiszaków i orawiaków.

Warto przypomnieć, że pierwsza duża fala emigracji pojawiła się tu jeszcze w XIX wieku, kolejna po drugiej wojnie światowej. Masowe wyjazdy odnotowano i w latach 80. XX wieku.

New Jersey to stan w północno-wschodniej części USA nad Oceanem Atlantyckim. Stolicą jest Trenton, a największym miastem Newark i Jersey City, które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski