MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czekają 2 lata i dłużej

GM
Kolejna kuriozalna sytuacja w służbie zdrowia: sądy wydają alkoholikom skierowania na przymusowe leczenie odwykowe. Tymczasem na taką terapię trzeba czekać nawet 2 lata!

ANDRYCHÓW. Niektórzy mają skierowania do "pilnego leczenia", ale i tak stają na końcu kolejki

Według statystyk w powiecie wadowickim chorobą alkoholową w różnym stopniu dotkniętych jest 15 tys. osób. Wiele z nich kwalifikuje się do leczenia odwykowego i mają wydane przez sąd skierowania na takie leczenie.
W powiecie wadowickim znajduje się jeden oddział leczenia uzależnień od alkoholu - przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Oddział mieści się w nowoczesnym, przekazanym do użytku w tym roku, pawilonie. Trafiają do niego pacjenci nie tylko z powiatu wadowickiego, ale także z sąsiednich.
Po przeprowadzce do nowej siedziby udało się powiększyć liczbę łóżek z 60 do 70. To i tak zbyt mało, bo w kolejce czekają setki pacjentów. Niektórzy mają wydane przez sądy skierowania na przymusowe leczenie odwykowe. To głównie mężczyźni, alkoholicy, którzy z powodu uzależnienia od alkoholu nieraz terroryzują własne rodziny.
Mimo skierowań na leczenie nie mają szans na szybką terapię. Niektórym pacjentom jest to "na rękę". Ich rodzinom - niekoniecznie. Nadal muszą żyć z alkoholikiem pod jednym dachem.
Z informacji dyrektora szpitala Mariana Sołtysiewicza wynika, że na przyjęcie na terapię odwykową w jego szpitalu pacjenci czekają 2 lata, a nawet dłużej. I nieważne, że mają wydane przez sąd skierowania na przymusowe leczenie. Wszyscy muszą czekać.
- Tak wyglądają, niestety, realia. Cykl terapeutyczny na oddziale trwa sześć tygodni. Mamy ograniczone możliwości przyjmowania pacjentów, a niestety kolejka osób oczekujących wydłuża się - mówi dyrektor.
Dwuletni okres oczekiwania rodzi też inne konsekwencje. Okazuje się, że skierowania na przymusowe leczenie ważne są właśnie 2 lata. W razie dłuższego oczekiwania (co się zdarza) pacjent może uznać, że skierowanie jest nieważne i nie podda się terapii.
Problem mógłby rozwiązać Narodowy Fundusz Zdrowia, zwiększając kontrakt dla andrychowskiego szpitala. Niestety, na to na razie się nie zanosi.
Olbrzymia kolejka do leczenia odwykowego to wcale nie jest jakiś szczególny przypadek w lokalnej służbie zdrowia. Pacjenci czekają też w kolejkach do innych lekarzy. W powiecie wadowickim rekord należy do poradni protetycznej w Andrychowie. Na wizytę w takiej poradni czas oczekiwania wynosi aż ok. 1097 dni, czyli ponad 3 lata. W Wadowicach czeka się "tylko" 976 dni.
(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski