Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyberprzestępcy są pomysłowi, ale można się przed nimi obronić

Remigiusz Poltorak
Remigiusz Poltorak
archiwum
Bezpieczeństwo. - Obserwujemy w sieci dużo działań przestępców, których celem są uderzenie w nasze kluczowe systemy. Na razie bronimy się skutecznie, ale to nie może nas uśpić - mówiła w Krakowie minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas II Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa.

Aby ta obrona była jeszcze bardziej skuteczna, ministerstwo zamierza wydać w najbliższym czasie 50 mln złotych na ochronę systemów i naszych danych. Streżyńska przestrzegała jednak, że „cyberprzestępcy są bardzo zdolni i pomysłowi, działają w sieciach, wymieniają się informacjami i mają konkretny cel do zrealizowania”. Dlatego trzeba być czujnym.

Minister zapewniła, że prace nad ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zakończą się jeszcze w tym roku.

W specjalnym liście, który został odczytany przez ministra Krzysztofa Szczerskiego prezydent Andrzej Duda napisał z kolei, że „podstawowym zadaniem instytucji państwowych staje się zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli korzystających z cyberprzestrzeni, skuteczna ochrona przed zagrożeniami godzącymi w tożsamość, godność, prywatność i mienie osób”.

- Mamy dzisiaj lepsze narzędzia do walki z terroryzmem, także w __sieci, ale ona nie została jeszcze wygrana - mówił nam podczas konferencji Vincent Avoine, doradca ds. walki z przestępstwami w sieci francuskiego ministra spraw wewnętrznych.

Francja jest dobrym przykładem, przed jakimi wyzwaniami stoją dzisiaj państwa szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców, bo internet stał się ważnym narzędziem w rękach ekstremistów.

- Dlatego walka z terroryzmem jest dzisiaj priorytetem rządu, ale musi być prowadzona również w sieci, biorąc pod uwagę, w jakim stopniu internet jest wykorzystywany do działań przestępczych. To trudne wyzwanie, bo wymaga umiejętności przewidywania. Tego, aby być krok do przodu przed ludźmi mającymi nieczyste zamiary, zachowując jednocześnie wolności obywatelskie. Służby wywiadowcze są już wyposażone w narzędzia, które pozwalają im działać bardziej skutecznie, ale to jest proces, który cały czas trwa - powiedział Vincent Avoine.

Jak dodał, „na szczęście nie mieliśmy dotychczas do czynienia z atakiem cyberterrorystycznym”, ale takie narzędzia jak unijna dyrektywa NIS (która ustanawia wspólne standardy bezpieczeństwa w sieci i poprawia współpracę między państwami Unii) są po to, aby wzmocnić bezpieczeństwo infrastruktury, która ma kluczowe znaczenie dla naszego życia.

- Warto jednak pamiętać, że cyberprzestrzeń to nie tylko zagrożenia, ale też szansa na rozwój gospodarczy i __społeczny - przekonuje Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, a jednocześnie szefowa komitetu organizacyjnego Cybersec. Jak mówi, krakowska konferencja powinna wypracować „propozycje dotyczące polityki cyberbezpieczeństwa, która ma kluczowe znaczenie dla naszego świata”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski