MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Covid-19. Wieliczka walczy o punkt pobrań wymazów. Obecnie mieszkańcy są skazani głównie na krakowskie szpitale

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczanie, chcący wykonać teksty na Covid-19 oczekują dziś godzinami w kolejkach przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Wieliczka stara się uruchomić w mieście punkt wymazowy, jednak obecnie bardzo trudno zrealizować taki projkt
Wieliczanie, chcący wykonać teksty na Covid-19 oczekują dziś godzinami w kolejkach przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Wieliczka stara się uruchomić w mieście punkt wymazowy, jednak obecnie bardzo trudno zrealizować taki projkt fot. Anna Kaczmarz
Powiat wielicki, liczący blisko 130 tys. mieszkańców, jest jednym z trzech w Małopolsce, które nie mają swego szpitala, a tym samym najłatwiejszej możliwości zorganizowania miejsca wykonywania testów pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Tymczasem liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rośnie tu wręcz lawinowo. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wieliczka, gdzie dziennie przybywa po kilkadziesiąt osób chorych na Covid-19. Ten rejon powiatu jest przypisany do szpitali i punktów wymazowych w Krakowie. Jednak krakowska tego typu baza przestaje być wystarczająca nawet dla samych mieszkańców stolicy Małopolski.

Coraz więcej zakażeń w Krakowie. Miasto zamyka punkty obsługi mieszkańców

Źródło: x-news/TVN24

Wieliczanie, chcący wykonać teksty na Covid-19 oczekują dziś godzinami w kolejkach do punktu przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W powiecie wielickim takie badania w ramach NFZ są wykonywane obecnie tylko w jednym miejscu: w Gdowie, w spółce Diagnostyka. Punkt, do którego przyjeżdża wiele osób także spoza gdowskiego rejonu, jest równie mocno oblegany.

- Samo oczekiwanie na badania trwa 3-4 godziny, a do tego trzeba dodać jeszcze czas spędzony w kolejce przed otwarciem punktu, bo zająć miejsce „w ogonku” trzeba dużo wcześniej. Zazwyczaj kolejka ciągnie się na chodniku na ok. 100 m – relacjonują nam mieszkańcy.

Ostatnio w Małopolsce uruchomiane są dodatkowe punkty wymazowe (m.in. w Krzeszowicach, Dobczycach i Skawinie), jednak na tej liście nie ujęto Wieliczki.

Wojewoda twierdzi, że obecne punkty wystarczą i odsyła do NFZ

Burmistrz Wieliczki zwrócił się w poprzednim tygodniu do małopolskiego wojewody z prośbą „o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia w Wieliczce punktu pobierania wymazów próbek do badań mieszkańców na obecność koronawirusa”. Jednak z odpowiedzi przesłanej do wielickiego magistratu wynika, że zdaniem wojewody dwa miejsca wykonywania (punkt w Gdowie i Szpitalu Uniwersyteckim) są wystarczające dla mieszkańców powiatu wielickiego, natomiast jeśli Wieliczka jest zainteresowana utworzeniem u siebie punktu badań, powinna kontaktować się bezpośrednio z małopolskim oddziałem NFZ.

Miasto podjęło takie rozmowy (z NFZ oraz gdowską spółką Diagnostyką). Jak powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, wszystko wskazywało na to wielicki punkt badań uda się uruchomić na początku następnego tygodnia.

- Wszystko było już ustalone, ale dzień przed podpisaniem porozumienia o uruchomieniu u nas punktu, spółka poinformowała, że z powodu Covid-19 „wypadły” jej dwie załogi medyczne i na razie nie jest w stanie obsłużyć także Wieliczki (Diagnostyka wykonuje obecnie testy nie tylko w Gdowie, ale również w kilku miejscach Krakowa – red.). Tym samym musimy czekać na rozwój sytuacji. Szukamy także innych firm mogących zorganizować badania, ale z tym jest obecnie ogromny problem. Takich firm jest niewiele i wszystkie są obłożone pracą – relacjonuje Artur Kozioł.

Sprawą zorganizowania dodatkowego miejsca dla wykonywania badań pod kątem koronawirusa dla mieszkańców powiatu wielickiego zajmuje się także wielickie starostwo. Prowadzono rozmowy, by namiot (obsługiwany przez PSP Wieliczka), dedykowany mieszkańcom wielickiego rejonu stanął przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

- Niestety dyrekcja szpitala nie wyraziła na to zgody. Szukamy teraz kontaktu z firmą z Gliwic, która ma mobilne laboratoria i może wykonywać dziennie nawet 500 testów. Jeśli ten projekt udałoby się zrealizować punkty wymazowe mogłyby pojawiać się kolejno we wszystkich gminach powiatu – mówi wielicki starosta Adam Kociołek.

Covid-19 w powiecie wielickim. Potężny wzrost zakażeń każdego dnia

Tylko w tym tygodniu potwierdzono zakażenie koornawirusem u 228 (dane na 23 października) mieszkańców powiatu wielickiego. Podobna liczba zachorowań miała miejsce w tygodniu poprzednim.

Covid-19 w szaleje m.in. w szkołach oraz instytucjach. Chorują pracownicy urządów m.in. w Wieliczce (i w magistracie, i w starostwie) oraz w Gdowie i Biskupicach, a w wielickim sanepidzie pozostało obecnie troje z 20 pracowników. Pozostali mają Covid-19 lub kwarantannę oraz zwolnienia lekarskie (z innych powodów niż koronawirus).

Od początku pandemii zachorowało 904 mieszkańców powiatu. Część tych osób (363) ma już status ozdrowieńców. Aktywnych przypadków Covid-19 jest tu obecnie 530, najwięcej w gminach: Wieliczka (302), Gdów (87), Niepołomice (85). Hospitalizacji wymaga obecnie dziesięcioro chorych.

Dane dla gmin: Wieliczka – 468 zakażeń i 159 ozdrowieńców, Niepołomice – 184 zakażenia i 96 ozdrowieńców, Gdów – 130 zakażeń i 43 ozdrowieńców, Biskupice – 70 zakażeń i 35 ozdrowieńców, Kłaj – 52 zakażenia i 30 ozdrowieńców.

Kwarantanną jest objętych obecnie 457 osób, a kolejnych 627 mieszkańców powiatu pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski