Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A (H1N1).

Redakcja
­Do 1 maja, do godziny 8:00 naszego czasu 11 krajów oficjalnie poinformowało o 331 (Światowa Organizacja Zdrowia, WHO) lub 481 (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, ECDC) potwierdzonych przypadkach zakażenia ludzi wirusem grypy typu A (H1N1).

Rząd USA doniósł o 109 przypadkach (w tym 1 chory zmarł): 50 w stanie Nowy Jork, 26 w Teksasie, 14 w Kalifornii, 10 w Południowej Karolinie, 2 w Kansas, 2 w Massachusetts oraz po 1 w Arizonie, Indianie, Michigan, Nevadzie oraz Ohio.
Władze Meksyku potwierdziły 312 przypadków, w tym 12 chorych zmarło (wg ECDC, WHO podaje 156 przypadków i 9 zgonów). Pozostałe kraje, które powiadomiły o potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach, to: Kanada (34 wg WHO, 28 wg ECDC), Hiszpania (13), Wielka Brytania (8), Nowa Zelandia (3), Niemcy (3), Izrael (2), Austria (1) oraz Holandia (1) i Szwajcaria (1).
W ciągu ostatniej doby zanotowano 8 nowych potwierdzonych przypadków w Europie: 3 w Hiszpanii, 3 w Wielkiej Brytanii oraz pierwsze przypadki w Holandii i Szwajcarii. Daje to łącznie 27 potwierdzonych przypadków na Starym Kontynencie. Wszyscy chorzy to osoby, które podróżowały do Meksyku, z wyjątkiem jednego przypadku w Hiszpanii, gdzie prawdopodobnie doszło do transmisji w obrębie rodziny.
Pierwszy potwierdzony przypadek w Unii Europejskiej odnotowano 27 kwietnia. Jak podaje ECDC, wiek 13 pacjentów, o których informacje są dostępne, waha się od 3 do 41 lat. Choroba w jednakowym stopniu dotknęła mężczyzn i kobiety. Według stanu na dzień 1 maja zanotowano 7 podejrzeń zachorowania w Wielkiej Brytanii, 2 we Francji i 1 w Irlandii.
Poza Europą wycofano z listy potwierdzonych przypadków zakażenia Kostarykę i Peru, natomiast w Nowej Zelandii zamiast 13 potwierdzonych przypadków mowa jest o 3 przypadkach potwierdzonych i 13 podejrzeniach zachorowania.
Od 30 kwietnia WHO oficjalnie zaprzestała nazywania nowego typu wirusa "wirusem grypy świń". Od tej pory używa się określenia wirus grypy typu A(H1N1). Wirus grypy typu A(H1N1) wyizolowany ostatnio nie był wcześniej stwierdzany u ludzi i świń - zawiera nieznaną wcześniej kombinację segmentów genomowego RNA. Szczepy zidentyfikowane w obu krajach są genetycznie identyczne.
Z dotychczasowych analiz wynika, że wirus ten jest oporny na amantadynę i rymantadynę, ale wrażliwy na oseltamiwir i zanamiwir. Szczepionka przeciwko grypie sezonowej ludzi H1N1 prawdopodobnie nie zapewnia ochrony przed zachorowaniem wywołanym zmutowanym szczepem. "Ze względu na różnice antygenowe i genetyczne między szczepem A/H1N1 będącym składnikiem wymienionej szczepionki sezonowej, a szczepem świńskim A/H1N1, zaszczepienie się w obecnej chwili szczepionką na sezon 2008/2009 należy uznać za niecelowe" - uznał Krajowy Ośrodek ds. Grypy w oficjalnym stanowisku.
Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) oraz Komisji Europejskiej przyjęto, że okres wylegania grypy wynosi 7, a nie 10 dni. Zmieniono zalecenia wydawane lekarzom POZ-u i lekarzom chorób zakaźnych, skracając okres obserwacji osób zagrożonych zachorowaniem do 7 dni.
30 kwietnia pod przewodnictwem wiceministra zdrowia Adama Fronczaka odbyło się spotkanie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy w związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia tzw. V fazy prepandemicznej. Komitet ocenił stopień realizacji działań, rekomendacji i zaleceń, przekazanych służbom sanitarnym, granicznym i jednostkom ochrony zdrowia na posiedzeniu 27 kwietnia. Dotąd w kraju nie stwierdzono zakażeń wirusem typu A (H1N1), wywołującym zachorowania na grypę.
W związku ze wzrostem liczby wykrytych przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy świń typu A/H1N1 w różnych miejscach świata Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przełożenie na inny termin zaplanowanych wyjazdów do Meksyku, gdzie odnotowano największą liczbę zachorowań, chyba że są one niezbędne ze względów zawodowych lub rodzinnych. W odniesieniu do innych krajów bądź rejonów występowania świńskiej grypy – w tym USA i Kanady - Ministerstwo Spraw Zagranicznych sugeruje zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na stronie GIS oraz WHO prowadzących aktualizację regionów oraz stanu zagrożenia.
Osobom, które znajdują się w miejscach występowania przypadków zarażenia wirusem lub nie mogą uniknąć wcześniej zaplanowanych podróży Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca (zgodnie ze wskazaniami GIS) zachowanie szczególnej ostrożności, unikania przebywania w dużych skupiskach ludzi oraz przestrzeganie zasad higieny, szczególnie wymogu stosowania maseczek ochronnych. W razie pojawienia się symptomów choroby (gorączka, apatia, brak apetytu i napady kaszlu) należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie należy również na własną rękę – bez konsultacji z lekarzem – zażywać żadnych leków w celach prewencyjnych.
29 kwietnia uruchomiona została infolinia, która udziela wszelkich informacji w zakresie wirusa grypy świń. Na pytania odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Numery telefonów:

  • (22) 54 21 412 - czynny całodobowo

  • (22) 54 21 413 - czynny od 8:00 do 16:00

  • (22) 54 21 414 - czynny od 8:00 do 16:00

www.mp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski