Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej ptaków

Grzegorz Tabasz
W ciągu trzech dekad liczba ptakow żyjących w Europie zmniejszyła się o 421 milionów. Znikają wróble domowe, kuropatwy i skowronki.

Szpak, który w tym roku został uznany za najliczniejszego upierzonego mieszkańca kontynentu, w ostatecznym bilansie poniósł największe szkody. Wróblom brakuje podszytych wiatrem strychów, które w ramach oszczędności energetycznych starannie uszczelniono.

Kuropatwy, jedne z pospolitych ptaków pól i łąk, przetrzymały liczne polowania, ale totalnej chemizacji środowiska już nie. Z tych samych powodów giną skowronki, którym nowoczesne rolnictwo nie wyszło na zdrowie. Są i dobre wiadomości. Mamy więcej kruków, myszołowów i błotniaków. To niegdysiejsze gatunki szczególnej troski, którym pomogły programy ochronne. Przybyło też sikor bogatek i modraszek.

Tym razem sukces leży po stronie natury. Dzięki ociepleniu klimatu zimy przeżywa znacznie więcej ptaków owadożernych. Coraz więcej kosów i rudzików przeczekuje chłody na miejscu zamiast ryzykować trudy wędrówek na południe.

Mimo to straty są jednak olbrzymie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski