18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się zmieniło w Tatrach za czasów Pawła Skawińskiego?

(ŁB)
Paweł Skawiński po 12 latach rządów odchodzi na emeryturę
Paweł Skawiński po 12 latach rządów odchodzi na emeryturę fot. Łukasz Bobek
Paweł Skawiński, odchodzący na emeryturę dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, piastował stanowisko przez 12 lat. Dyrektorem parku został mianowany w bardzo trudnym okresie.

Przed nim bowiem szefem TPN-u był Wojciech Gąsienica Byrcyn, którego polityka spowodowała ostre tarcie między parkiem a samorządami. Szczególnie napięta była atmosfera w kontaktach ze starostwem tatrzańskim. Skawińskiemu udało się wprowadzić spokój i powoli normalizować kontakty na linii park-lokalne samorządy.

Trudny remont drogi do Morskiego Oka
Po ustabilizowaniu kontaktów ze starostwem tatrzańskim Pawłowi Skawińskiemu udało się dojść do porozumienia w sprawie remontu drogi prowadzącej do Morskiego Oka. Asfaltowy szlak, którym zarządza starostwo, był bardzo zniszczony. W dodatku, w kilku miejscach, zagrażały mu osuwiska. Trudny remont przeprowadzono cztery lata temu.

Modernizacja kolejki na Kasprowy Wierch
Za rządów dyrektora Skawińskiego przyszedł także czas na wielką modernizację kolejki linowej na szczyt Kasprowego Wierchu. Zajął się tym jej właściciel, czyli spółka Polskie Koleje Linowe. Ostatni kurs starej kolejki odbył się 6 maja 2007 roku. Przez kolejne miesiące trwały intensywne prace przy wymianie nie tylko wagoników, ale także podpór oraz wszystkich urządzeń związanych z napędem kolejki. Oficjalnego otwarcia kolejki po remoncie dokonał 18 stycznia 2008 r.

Kuźnice odzyskały dawny blask
Bez wątpienia za sukces Pawła Skawińskiego należy uznać także wykorzystanie sporych pieniędzy z Unii Europejskiej. Poszły one m.in. na modernizację kompleksu pałacowo-dworskiego w Kuźnicach, gdzie ostatecznie przeniesiono główną siedzibę parku. Od 2007 roku z Unii pozyskał on około 19 mln zł.

Wolontariati sprzątanie Tatr
Za jego rządów park mocno postawił też na wolontariuszy, którzy co roku chcą za darmo pracować na rzecz Tatr. Doszło do tego, że obecnie jest więcej chętnych niż miejsc. Wolontariusze pomagają przede wszystkim utrzymywać czystość w Tatrach, ale także zmieniać mentalność turystów - by nie śmiecić.

Nowoczesny sprzęt, zmiana postrzegania TPN
Sam zainteresowany uważa, że jednym z większych osiągnięć ostatnich 12 lat była zmiana wizerunku parku i pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przestali być żandarmami ścigającymi tylko biednych górali i turystów, a stali się ludźmi chroniącymi przyrodę, jednocześnie mądrze ją udostępniając. Zmieniło się także wyposażenie pracowników. Zyskali nowoczesny sprzęt pomocny w pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski