Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chętnych na solary z dopłatą nie brakuje

Katarzyna Hołuj
Instalacja solarna
Instalacja solarna UMiG w Niepołomicach
Gmina Myślenice. Jutro upływa termin składania wniosków o dopłatę do instalacji solarnych w ramach pilotażowego projektu. Zainteresowanie nimi jest duże. Liczba wniosków przekroczyła pół tysiąca.

Nabór rozpoczął się 2 lutego, a już cztery dni później wniosków było tyle, ile jest dostępnych instalacji, czyli 400. Każdy kolejny trafia wobec tego na listę rezerwową.

Od marca u pierwszych 400 osób, które złożyły wnioski ma się pojawić komisja techniczna, po wizycie której właściciel nieruchomości podejmie decyzję o montowaniu (lub nie) instalacji solarnej. Na miejsce rezygnujących wejdą kolejne osoby z listy rezerwowej.

Celem wizyty komisji technicznej będzie pomoc w ustaleniu, która z dostępnych instalacji (mała, średnia czy duża) będzie dla danej nieruchomości optymalna. Najmniejsza z instalacji wymaga wpłaty przez mieszkańca 4020 zł, średnia - 4660 zł, a duża - 5730. Ten wkład własny stanowi 30 proc. kosztów całej instalacji, która objęta jest 10-letnią gwarancją (w tym czasie przysługuje bezpłatny serwis i dwukrotna bezpłatna wymiana płynu solarnego).

Wkład własny może być wpłacony w dwóch ratach. Pierwsza z nich (w każdym przypadku jest to kwota 3240 zł) - przed podpisaniem umowy, a pozostała kwota przed montażem.

Decydując się na instalację solarną z dofinansowaniem, beneficjenci godzą się jednocześnie na demontaż używanego teraz zasobnika wody. - Mieszkaniec nie zostanie bez niego, bo my dajemy mu kompletny zbiornik, oprócz oczywiście kolektorów.

Zbiornik - w zależności od wielkości instalacji - ma 250, 300 lub 500 litrów. Zostaje on podpięty od źródła produkcji ciepłej wody, z którego w tym momencie korzysta mieszkaniec, czyli np. pieca gazowego lub węglowego. Zatem jeśli w zimie nie ma słońca mieszkańcy nadal mają zapewnioną ciepłą wodę - wyjaśnia Stanisław Nowacki z UMiG Niepołomice, który jest koordynatorem projektu.

UMiG w Myślenicach nie potwierdza na razie informacji o rozszerzeniu projektu, ale informuje, że gdyby w wiodących w nim gminach zainteresowanie solarami było mniejsze niż zakładano, być może pula dla Myślenic zwiększy się ponad te 400 instalacji przewidziane teraz w ramach pilotażu.

Stanisław Nowacki przekonuje, aby chętni składali wnioski a nie zniechęcali się tym, że popyt przewyższył już podaż i dla nich solarów nie wystarczy. - Nie ma obaw, aby instalacji brakło. W całym projekcie mamy przewidzianych ich wprawdzie 3841, ale z różnic w kursie franka, mamy oszczędności i możemy zamówić dodatkowe. Decyzja o tym, czy jest zainteresowana dalszym rozszerzeniem projektu będzie zależała tylko od gminy.

Ankiety są dostępne w UMiG. Można je też pobrać ze strony www.myslenice. pl. Wraz z ankietą należy złożyć aktualny skrócony odpis z księgi wieczystej lub wydruk ze strony internetowej ksiąg wieczystych, a w przypadku braku możliwości podpisania ankiety przez wszystkich właścicieli stosowne pełnomocnictwo. Więcej informacji można uzyskać w UMiG (tel. 12 639-23-18).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski