MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny ciepła w górę

GM
Idzie zima, nadchodzą też podwyżki cen ciepła. Od najbliższego czwartku ceny energii cieplnej podwyższa Elektrociepłownia Andropol (EA), jeden z głównych dostawców ciepła do andrychowskich mieszkań.

ANDRYCHÓW. Radni będą dyskutować o budowie ciepłowniczej magistrali

EA dostarcza energię głównie do zachodniej i centralnej części miasta. Bez podwyżki cen energii także w tym sezonie grzewczym się nie obejdzie. Od 5 listopada ceny energii wzrosną średnio o 7,5 proc.
Podwyżka - jak przekonuje prezes elektrociepłowni Wojciech Popławski - jest "nieunikniona". Zatwierdził ją Urząd Regulacji Energetyki w oparciu o przedstawioną przez EA kalkulację cen. Na podwyżkę wpływ ma wiele czynników, przede wszystkim wzrastające koszty zakupy energii elektrycznej i miału węglowego.
- Nie jesteśmy w stanie wziąć na siebie tak dużego wzrostu kosztów. Staraliśmy się, aby mimo tak bardzo niesprzyjających zmian zewnętrznych, ostateczny skutek podwyżek dla naszych kontrahentów był łagodniejszy niż wynikałoby to z bezpośredniego przeniesienia wzrostów cen zakupu węgla, energii elektrycznej i wody - tłumaczy Wojciech Popławski.
Na pocieszenie dodajmy, że EA zgromadziła już niezbędne zapasy opału. W tej chwili zapas osiągnął 5 tys. ton, co gwarantuje spokojną pracę elektrociepłowni w okresie zimowym.
- Wszystkie urządzenia energetyczne i pomocnicze w Elektrociepłowni Andropol są przygotowane do pracy w najbliższym sezonie grzewczym. Mimo trudności finansowych, spowodowanych głównie spadkiem sprzedaży, spółce udało się przeprowadzić najważniejsze remonty urządzeń, zaplanowane na ten rok. Wszystko po to, by ciepło, energia elektryczna i woda - mimo bardzo niekorzystnych zmian cen na zewnątrz - były możliwie najtańsze i do zaakceptowania dla odbiorców - mówi prezes.
Plan inwestycyjny na rok 2009 zakładał wydatki w wysokości 916 tys. zł. Jednak z powodu pogorszenia kondycji finansowej, zarząd spółki musiał przełożyć realizację mniej istotnych inwestycji na przyszły rok (chodzi głównie o prace wewnątrz zakładu).
- Również ze względu na brak środków musimy przesunąć na następny rok inwestycję związaną z wymianą części rurociągu c.o. w kierunku osiedla Żwirki i Wigury - dodaje Wojciech Popławski.
Jednak główne i najważniejsze punkty planu zostały zrealizowane. Chodzi tu przede wszystkim o inwestycje sieciowe w kierunku ul. Olszyny, 1 Maja, Daszyńskiego z odgałęzieniem w stronę basenu miejskiego, a także zasilenie w ciepło biurowca firmy Zasław. Dzięki temu moc cieplna zamówiona przez odbiorców wzrośnie o ok. 650 kW.
Budowa magistrali ciepłowniczej w kierunku ul. Batorego i osiedla 200-lecia, ma być realizowana w latach 2010-2011. - Wszystko zależy jednak od tego, czy władze Andrychowa wezmą udział w tej inwestycji. Jest już opracowany projekt i kosztorys dla części rurociągu, finansowanej przez burmistrza. Sprawa budowy sieci ciepłowniczej będzie przedmiotem obrad najbliższej Rady Miejskiej Andrychów. Mamy nadzieję na pozytywną decyzję. Fragment leżący po naszej stronie jesteśmy zdecydowani wykonać - mówi prezes Popławski.
(GM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski