Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Butelka po winiaku i naga kobieta odkryte w Baszcie Stolarskiej

Sylwia Nowosińska
Prezes fundacji Marian Wolski (po lewej) i wiceprezes Rafał Ślaski podziwiają... winiak luksusowy z puszki znalezionej w iglicy baszty
Prezes fundacji Marian Wolski (po lewej) i wiceprezes Rafał Ślaski podziwiają... winiak luksusowy z puszki znalezionej w iglicy baszty Fot. Anna Kaczmarz
Historia. W iglicy Baszty Stolarskiej przy ul. Pijarskiej znaleziono kapsułę czasu z niezwykłym przesłaniem od budowniczych, którzy remontowali wieżę w 1972 roku.

Robotnicy ukryli puszkę w Baszcie Stolarskiej, jednej z trzech w pełni zachowanych średniowiecznych miejskich wież obronnych.

Prezent od budowniczych udało się znaleźć podczas prowadzonego obecnie remontu. Do puszki wsadzono m.in. cztery monety z lat 70. XX w., w tym jedną z wizerunkiem Mikołaja Kopernika i dwie jubileuszowe. Umieszczono tam także zwinięty w rulon list od przedstawicieli zakładów, które wykonywały renowację, oraz niezwykły rysunek, przedstawiający... nagą kobiety, podpisany: „Myśmy mieli takie, a wy?”.

– _Cóż, dama bez łasiczki _– żartowali świadkowie otwarcia puszki.

Robotnicy chcieli też przekazać krakowianom butelkę winiaku. Alkohol jednak nie przetrwał. Do dziś zachowała się tylko butelka. – Wygląda na __oryginalnie zamkniętą – uśmiechał się Rafał Ślaski, wiceprezes Fundacji xx. Czartoryskich.

Robotnicy w liście informowali, że umieścili w murach nową kapsułę na miejsce poprzedniej, przestrzelonej przez pociski niemieckie, austriackie i sowieckie. – Pierwsza puszka na pewno znajduje się gdzieś w archiwach muzeum – zapewnia Agnieszka Herman z Fundacji xx. Czartoryskich. Ta znaleziona niedawno także zostanie przeniesiona do archiwum.

Wczoraj nie tylko uroczyście otwarto kapsułę z 1972 r., ale przygotowano także nową. Ma o nas opowiadać przyszłym pokoleniom. Zamknięto w niej monety z 2014 roku, mapę Krakowa oraz wczorajsze wydanie „Dziennika Polskiego”. _– Chcemy, aby ludzie w przyszłości mogli dowiedzieć się, jak w 2014 roku wyglądał Kraków i o __czym pisała prasa – _tłumaczy Agnieszka Herman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski