Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Business Center Club: płaca minimalna szkodzi gospodarce [WIDEO]

Jan Matoga
Fot. 123rf
Kontrowersje. Dodatkowe obciążenia związane z podwyżką, będą szczególnie dotkliwe dla mikro i małych lokalnych firm, zlokalizowanych w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo

Premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym płaca minimalna od 1 stycznia przyszłego roku będzie wynosić 2 tys. zł, co oznacza wzrost aż o 8,1 proc. w porównaniu do 2016 roku. Eksperci Bousiness Center Club utrzymuje negatywne stanowisko wobec nadchodzących zmian.

B. Szydło: W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2000 zł

Źródło: TVN24

BCC uważa, że płaca minimalna to instrument przynoszący gospodarce negatywne skutki, w szczególności zwiększający rozmiar szarej strefy oraz poziom bezrobocia w regionach najmniej rozwiniętych gospodarczo, „wypychający“ poza oficjalne zatrudnienie osoby bez kwalifikacji, które nie są w stanie zarobić na utrzymanie swojego stanowiska pracy w wielu małych firmach, działających na lokalnych rynkach. Jeżeli ewentualnie można dyskutować o płacy minimalnej, to różnej w poszczególnych regionach.

Podniesienie przez Radę Ministrów minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł, czyli znacznie powyżej ustawowego algorytmu corocznych podwyżek, w sytuacji, kiedy ceny konsumpcyjne nie tylko nie rosną, ale systematycznie, od wielu miesięcy spadają, należy, według ekonomistów, rozumieć jako próbę ratowania zagrożonego nadmiernymi wydatkami budżetu państwa poprzez nałożenie kolejnego obciążenia i opodatkowanie przedsiębiorców, będącego nieuzasadnionym rozdawnictwem podwyżek, finansowanym z kieszeni pracodawców.

Z drugiej strony szacuje się również, że w wyniku podniesienia minimalnego wynagrodzenia zwiększą się wydatki w związku z finansowaniem ze środków publicznych niektórych wynagrodzeń, składek oraz świadczeń, których wysokość jest zależna od płacy minimalnej.

Jak uważają eksperci, dodatkowe obciążenia związane z podwyżką będą szczególnie dotkliwe dla mikro i małych lokalnych firm, zlokalizowanych w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo, zatrudniających w większości niewykwalifikowanych pracowników, których wydajność pracy jest niska. Wiele z tych firm narażonych będzie z tego tytułu na ograniczenie legalnego zatrudniania (w drodze zwolnień lub zamiany legalnego zatrudnienia na zatrudnienie nierejestrowane) lub zamknięcie działalności.

Bezpośrednim lub pośrednim skutkiem będzie utrzymanie na wielu lokalnych rynkach stosunkowo wysokiej stopy rejestrowanego bezrobocia oraz migracja pracowników do bardziej rozwiniętych ośrodków, gdzie płaca minimalna nie odgrywa tak silnej roli na rynku pracy. W konsekwencji regiony słabo rozwinięte gospodarczo jeszcze bardziej zredukują potencjał oraz tempo swojego rozwoju.

Będzie to również w sprzeczności z zapisami zawartymi w zaprezentowanym przez wicepremiera Morawieckiego piątym filarze rozwoju gospodarczego Polski w dokumencie „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju“. Zapisy te wskazują na konieczność zwiększenia skuteczności i wymiaru polityki regionalnej, w tym tworzenie „zachęt do inwestowania kapitału prywatnego“ na poziomie regionalnym, „pobudzanie innowacyjności i przemysłu“ czy „przeciwdziałanie powstawaniu obszarów wykluczenia i marginalizacji“.

Od około półtora roku mamy w Polsce deflację, która najprawdopodobniej potrwa jeszcze szereg miesięcy, zatem podnoszenie minimalnego wynagrodzenia będzie w sposób nieuzasadniony wykraczać poza jego charakter socjalny, mający na celu redukcję ryzyka pogorszenia sytuacji materialnej osób zatrudnionych za minimalne wynagrodzenie, ze względu na wzrost cen. Wskaźnik wzrostu PKB za I kw. 2016 mierzony kw/kw jest ujemny, co stanowi poważne ostrzeżenie przed przyjmowaniem nazbyt optymistycznej, rządowej prognozy wzrostu gospodarczego na przyszły rok (szczególnie, jeśli uwzględni się przyszłe negatywne skutki tzw. Brexitu). Wymaga to ostrożniejszego i bardziej konserwatywnego planowania płac przez przedsiębiorców w wielu firmach, szczególnie tych słabszych rynkowo, mających niepewną perspektywę sprzedaży dóbr i usług w 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski