Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunkier wciąż inspiruje [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Nagrodzone prace można zobaczyć w Bunkrze Sztuki
Nagrodzone prace można zobaczyć w Bunkrze Sztuki Fot. Andrzej Banaś
Sztuka. W Krakowie ruszyła trzecia edycja Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz.

Grand Prix tegorocznej odsłony imprezy zdobyła Anna Nowak, I nagrodę (prorektora ASP) otrzymała Dorota Pawlik, a II nagroda (zwana nagrodą dziekana) trafiła w ręce Magdaleny Romanowskiej. Laureatki są studentkami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przyznano także kilka wyróżnień.

Wyłonione w konkursie prace zobaczyć można na wystawie III Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, która odbywa się - tradycyjnie - w Bunkrze Sztuki. W tym roku jest to o tyle ciekawe, że tematem konkursu biennalowego był właśnie budynek tej miejskiej galerii.

- Architekt wnętrz jest kimś, kto musi kształtować przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną, myśleć o miejscu i jego otoczeniu. Dlatego podjęliśmy temat budynku galerii, jego miejsca w Krakowie. Chcieliśmy, by te konkursowe projekty stały się punktem wyjścia do rozmowy nie tylko o budynku, ale i Bunkrze Sztuki jako miejscu kulturotwórczym - zaznaczyła dr hab. Beata Gibała-Kapecka, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, który jest - wraz z Bunkrem i ASP w Krakowie - organizatorem biennale.

- Zwycięski projekt szanuje budynek galerii, który jest architektoniczną perełką - dodaje Piotr Cypryański, dyrektor miejskiej galerii.

Jeśli chodzi o same projekty, warto zaznaczyć, że zarówno Grand Prix jak i I nagroda, to propozycje, które nie są mocnymi ingerencjami w zastany budynek. W pierwszej przeszklona ściana poszerza przestrzeń galerii. W drugiej również jest ściana ze szkła - zastąpić ma obecną wiatę kawiarni. Dodatkowym atutem tej propozycji jest zastosowanie świetlików, a także bujnej roślinności rosnącej kaskadowo na dachu.

Z innych projektów warto przyjrzeć się odważnej propozycji Karoliny Potębskiej z ASP Kraków. Jej projekt przewiduje rozbudowę istniejącej galerii poprzez zabudowaną przełączkę nad ścieżką na Plantach i kilkoma kondygnacjami po przeciwnej stronie, na terenie zielonym. Nowa część nawiązuje do betonowej wstęgi znajdującej się obecnie przy wejściu do Bunkra. Odsłonięta została całkowicie brutalistyczna fasada galerii, bo kawiarnia znajduje się w przeszklonej części w nowo wybudowanym fragmencie budynku.

Projekt wchodzi w przestrzeń Plant, ale jednocześnie zieleń wkrada się na dach. Obydwie przestrzenie się przenikają. Architektura ta odpowiada na potrzeby nowoczesnej miejskiej galerii.

Więcej: www.inaw.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski