MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowanie z klasą

Redakcja
Podczas styczniowych Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2001 rozdano nagrody i przyznano wyróżnienia w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu "Platynowe Wiertło" za rok 2000. Nagrody rozdano w trzech kategoriach: budownictwo użyteczności publicznej, budownictwo mieszkaniowe oraz przebudowy i modernizacje. Bardzo wysoko ocenione zostało Centrum Biurowe Lubicz w Krakowie, za które Mostostal Export SA z Warszawy otrzymał nagrodę Złotego Wiertła w kategorii budownictwa użyteczności publicznej.

Rozdano nagrody w konkursie "Platynowe Wiertło 2000"

 W piątej edycji konkursu o zwycięstwo ubiegało się blisko czterdzieści firm budowlanych z całej Polski. Oprócz nagród Platynowego, Złotego i Srebrnego Wiertła, przyznano również wyróżnienia.
 Jury złożone z architektów, inżynierów i dziennikarzy oceniało jakość wykonania obiektów zgłoszonych do konkursu, zastosowanie nowoczesnych środków, technologii i materiałów, energooszczędność i ekologiczność, terminowość realizacji i dobre tempo budowy, jak najmniejszą uciążliwość dla otoczenia, walory architektoniczne.
 Podczas styczniowych targów BUDMA 2001 firma Bosch-Elektronarzędzia, która jest pomysłodawcą i organizatorem konkursu ogłosiła szóstą jego edycję. W tej edycji mogą być zgłaszane obiekty ukończone i oddane do użytku między 1 września 2000 r. a 31 sierpnia 2001 r. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca września 2001 r. Wyniki szóstej edycji konkursu zostaną ogłoszone podczas przyszłorocznych targów BUDMA 2002.

Pałac dla Temidy

 W kategorii budownictwa użyteczności publicznej Platynowe Wiertło 2000 przyznano Konsorcjum Hydrobudowa 6 SA - Budokor SA za kompleks urbanistyczny wymiaru sprawiedliwości wraz z siedzibą Sądu Najwyższego przy pl. Krasińskich 2/4/6 w Warszawie. Jest to obiekt o powierzchni 44,7 tys. metrów kwadratowych (powierzchnia użytkowa 39,7 tys. m kw).
 Pałac Sprawiedliwości składa się z czterech kondygnacji oraz nadbudowy na wysokości piątego piętra. Mieści się tam Sąd Najwyższy, Sąd Apelacyjny, Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd Gminy Warszawa Centrum.
 Wnętrza budynku są kolorowe i wypełnione naturalnym światłem. Dominuje przezroczysta jasna zieleń szklanych tafli oraz barwa spatynowanej miedzi. W budynku użyto szkła planarowego, stosując punktowe podparcie, szklane schody i szklane mosty. Uzupełnieniem kompleksu jest dwukondygnacyjny podziemny parking.
 Do wykończenia fasady budynku użyto naturalnych materiałów, jak: łupek skandynawski, granit, drewno dębowe.
 W tym tzw. inteligentnym budynku wentylacją, klimatyzacją i oświetleniem zmierzchowym steruje energooszczędny automatyczny system.

Luksus w biurze

 Drugą nagrodę i Złote Wiertło 2000 w kategorii budownictwa użyteczności publicznej otrzymał Mostostal Export SA z Warszawy za Centrum Biurowe Lubicz, przy ul. Lubicz 23 w Krakowie. Powierzchnia użytkowa nagrodzonego obiektu wynosi ponad 25,5 tys. m kw. Jest to pierwszy w Krakowie biurowiec klasy A i pierwszy budynek inteligentny.
 Na sześciu piętrach znajdują się luksusowe pomieszczenia biurowe wyposażone w klimatyzację, sieć teleinformatyczną, system kontroli dostępu, sygnalizację włamania, telewizję przemysłową, nagłośnienie strefowe, a także zintegrowany system zarządzania całością, który pozwala sterować wszystkimi urządzeniami w budynku.
 Obiekt stanął w zabytkowym otoczeniu. Fasada frontowa biurowca nawiązuje wyglądem do układu charakterystycznego dla kamienic krakowskich. Jest więc cokół, rozwinięcie i zwieńczenie. Budynek składa się ze skrzydła frontowego, skrzydeł bocznych i skrzydła tylnego, otaczających prostokątny dziedziniec ze szklanym dachem ponad pierwszym piętrem.
 Aby uniknąć kopania głębokich wykopów, podczas budowy zastosowano nowoczesną technologię ścianek szczelinowych. Rozwiązanie to polega na drążeniu za pomocą specjalnej maszyny rowów, wypełnianych masą plastyczną, która jest następnie wypychana przez wlewany od dołu beton.

Elegancja w dwóch częściach

 Nagrodą Platynowego Wiertła 2000 w kategorii budownictwa mieszkaniowego uhonorowano firmę HOCHTIEF Polska, Oddział Budokor Sp. z o.o. w Warszawie za budynek apartamentowy przy ul. Podchorążych w Warszawie, w pobliżu parku Łazienkowskiego.
 Bryła budynku jest podzielona na dwie części. Niższa, czterokondygnacyjna część jest zwieńczona wyrazistym gzymsem, do jego kształtu nawiązują obudowy rolet zewnętrznych na elewacji zachodniej. Druga część składa się z czterech kondygnacji cofniętych poza taras na czwartym piętrze. Dzięki temu układowi budynek nawiązuje do przedwojennej zabudowy przy ul. Podchorążych.
 Podział na tzw. część reprezentacyjną i kubaturową odzwierciedlają materiały użyte do wykonania elewacji. Niższa, frontowa część i dwa skrzydła mają okładzinę z granitu "Kashmir White". Część wyższa jest wyłożona piaskowcem "Szydłowiec" w jednej tonacji, dobrze komponującej się z granitem.
 Również posadzki i ściany holu wejściowego oraz holi wind na wszystkich kondygnacjach naziemnych wykończone są polerowanym granitem.

Ciepła szkoła

 Platynowym Wiertłem 2000 w kategorii przebudowy i modernizacje nagrodzono Przedsiębiorstwo Budowlane "Modernbud" Sp. z o.o. z Żagania za szkołę podstawową w Żeliszowie (gmina Bolesławiec).
 W ramach robót modernizacyjnych wybudowano salę gimnastyczną przy szkole oraz przeprowadzono remont generalny budynku. Postawiono również aneks dla oddziału przedszkolnego i biblioteki.
 W budynku zastosowano materiały izolacyjne (wełnę mineralną, płyty styropianowe na ocieplenie stropodachu, ścian zewnętrznych i posadzek) w ilościach znacznie przewyższających obowiązujące normy. Zagospodarowano również teren wokół szkoły i zainstalowano system odprowadzenia wody deszczowej.
  JAROSŁAW KOSTRZEWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski