MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa domu z pomocą wirtualnego przewodnika

(DD)
Działka. Gdy zamierzamy zbudować dom, wizja długotrwałego procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę nie napawa optymizmem.

Zbieranie wniosków, planów, map czy projektów, o które zostaniemy poproszeni w różnych urzędach, to niełatwe zadanie. Aby nie ugrząźć w gąszczu formalności, warto już na początku dobrze przygotować się do kompletowania niezbędnej dokumentacji.

To, jak skomplikowane będzie pozyskanie pozwolenia na budowę domu i ile czasu nam zajmie, zależy od projektu inwestycji oraz dokumentacji, którą udało się nam pozyskać, zanim rozpoczęliśmy wnioskowanie.

Na początku najważniejszy jest rodzaj działki, na której stanie nasz dom oraz zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego _– mówi Anna Warchoł, architekt serwisu ProAdapt.pl. – _Jeśli działka nie posiada MPZP, konieczne będzie uzyskanie warunków zabudowy w urzędzie miasta lub gminy. Później, ujmując rzecz w dużym skrócie, może czekać nas odrolnienie gruntu, zaprojektowanie przyłączy mediów, badania geologiczne i __pomiary geodezyjne, czy adaptacja projektu domu.

Nie możemy zapomnieć, że całą dokumentację uzupełniającą wniosek o pozwolenie na budowę musimy przekazać właściwemu urzędowi w czterech takich samych egzemplarzach.

Jeżeli budowlane formalności spędzają nam sen z powiek, możemy skorzystać z pomocy narzędzia, które krok po kroku przeprowadzi nas przez proces kompletowania wszelkiej koniecznej dokumentacji.

Wirtualny przewodnik „Pozwolenie na budowę”, który można znaleźć w naszym serwisie, podpowiada, do jakiego urzędu powinniśmy udać się w danym momencie, jaki wniosek wypełnić oraz, co bardzo istotne, na __jakim etapie całego procesu kompletowania dokumentów obecnie się znajdujemy – mówi Anna Warchoł. – Zarejestrowani użytkownicy mogą samodzielnie, bez pomocy specjalistów, skompletować niezbędne dokumenty, które system wygeneruje automatycznie, częściowo wypełnione informacjami z __konta użytkownika.

Wirtualny przewodnik „Pozwolenie na budowę” dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego z użytkowników. Serwis podpowie nam np., ze wsparcia i pomocy jakich fachowców – działających w pobliżu naszego miejsca zamieszkania czy działki – możemy skorzystać. Ich pomoc będzie potrzebna m.in. przy wykonaniu pomiarów geodezyjnych, adaptacji projektu domu, czy badaniach geologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski