MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brudne uszy to wstyd, ale patyczkom mówimy ,,nie!”

(DD)
W aptekach znajdziemy preparaty do czyszczenia uszu przeznaczone specjalnie dla dzieci
W aptekach znajdziemy preparaty do czyszczenia uszu przeznaczone specjalnie dla dzieci Fot. archiwum
Higiena. Patyczki higieniczne, zamiast czyścić ucho, przesuwają woskowinę w jego głąb i mogą nawet uszkodzić błonę bębenkową

Ucho to narząd słuchu, który odpowiada nie tylko za odbiór fal dźwiękowych i przekształcenie ich w drgania, a następnie w impulsy nerwowe, ale też za zmysł równowagi. Słuch, obok wzroku, jest podstawowym zmysłem umożliwiającym komunikację z otoczeniem. Jego dobra kondycja zależy od wielu czynników, m.in. od właściwej higieny uszu. Laryngolodzy alarmują, że nie przywiązujemy do niej wystarczającej wagi lub robimy to w nieodpowiedni sposób – patyczkami higienicznymi, które zamiast czyścić ucho przesuwają woskowinę w jego głąb i mogą nawet uszkodzić błonę bębenkową.

Bariera ochronna
Wewnątrz przewodu słuchowego znajduje się woskowina uszna, która pełni ważną barierę ochronną przed szkodliwymi mikroorganizmami. Jej zadaniem jest też oczyszczanie i nawilżanie wnętrza zewnętrznego przewodu słuchowego. Niebezpieczna staje się dopiero nadprodukcja tej wydzieliny lub niewłaściwa higiena uszu, która może doprowadzić do twardnienia woskowiny i powstawania korka woskowinowego. Jego pojawieniu się mogą towarzyszyć przykre dolegliwości, takie jak częściowa utrata słuchu, ból, dzwonienie lub szum w uszach, zawroty głowy, odruchowy kaszel oraz świąd. Zbyt długie utrzymywanie się woskowiny lub jej niewłaściwe usuwanie, może w skrajnych przypadkach spowodować nawet uszkodzenie słuchu. Ten problem dotyczy wszystkich: dzieci, dorosłych i starszych.

Do przyczyn nadmiernego wydzielania woskowiny usznej zalicza się:

  • długie przebywanie w zakurzonych miejscach
  • noszenie słuchawek
  • aparaty słuchowe
  • nadużywanie patyczków higienicznych
  • uprawianie sportów wodnych i kąpiele.

Nieprawidłowa higiena uszu może prowadzić do zaburzeń mechanizmu samooczyszczania ucha i poważnych powikłań słuchu. Jednym z najpoważniejszych i najczęstszych błędów jest usuwanie woskowiny za pomocą patyczków higienicznych, ponieważ może to spowodować:

Nadprodukcję woskowiny – patyczki działają jak ciało obce. Drażniąc mechanicznie skórę przewodu, „zmuszają” gruczoły woskowinowe do zwiększonej produkcji wydzieliny.

Przepchnięcie zalegającej woskowiny w głąb przewodu słuchowego w pobliżu błony bębenkowej, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania korka woskowego i całkowitego zatkania ucha.

Zranienie delikatnej skóry przewodu słuchowego, co może spowodować krwawienie lub zapalenie ucha zewnętrznego.

Przebicie błony bębenkowej i trwałe uszkodzenie słuchu. Błona jest bardzo cienka (ok. 0,1 mm grubości ), dlatego możemy ją uszkodzić nawet wtedy, gdy nie wkładamy patyczka zbyt głęboko.

Właściwa higiena
Aby zapobiec powstawaniu korka woskowinowego, konieczne jest utrzymywanie właściwej higieny uszu. Do ich czyszczenia powinniśmy stosować specjalne preparaty (są bezpieczne i w większości skuteczne – najlepiej poradzić się farmaceuty), jakich w aptekach jest całe mnóstwo, np. A-cerumen (ampułki lub spray), Olivocap (spray), Vaxol Spray, Voskolix Spray, Otomer baby (przeznaczone dla małych dzieci), Antotalgin Natural (krople higieny do uszu), Otodrop (krople do higieny uszu) i wiele innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski