Biathlonistki zaczęły zimę. Kinga Mitoraj najlepszą z Polek

Tomasz Bochenek
Kinga Mitoraj
Kinga Mitoraj Andrzej Banaś
Zajmując 22. miejsce Kinga Mitoraj okazała się najlepszą z polskich biathlonistek w biegu na 7,5 km podczas zawodów testowych w norweskim Sjusjoen. Wygrała Niemka Denise Herrmann.

Zmagania w Sjusjoen są generalną próbą przed sezonem, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu. W czwartek, właśnie w norweskim ośrodku, ruszy Puchar IBU, a w niedzielę w szwedzkim Oestersundzie odbędą się pierwsze konkurencje w Pucharze Świata.

Reprezentantki Polski, od pół roku prowadzone przez norweskiego trenera Tobiasa Torgersena, w przedsezonowych zawodach mają możliwość skonfrontowania się z biathlonistkami ze światowej czołówki. W Sjusjoen pojawiły się najlepsze Francuzki, Ukrainki, Białorusinki, Włoszki, oczywiście też Norweżki. Na starcie dzisiejszego biegu na 7,5 km stanęło 108 biathlonistek.

Polek było sześć, to kadrowiczki z poprzednich lat. Przy czym Weronika Nowakowska w sezonie minionym pojawiła się na trasach dopiero pod koniec, wcześniej miała przerwę po urodzeniu bliźniaków.

Dzisiaj dwukrotna medalistka MŚ z 2015 roku była najszybciej biegającą z polskich biathlonistek (13. czas na 7,5 km w całej stawce). Na strzelnicy poszło jej jednak gorzej, miała trzy pomyłki - w efekcie zajęła 34. miejsce.

Kinga Mitoraj była jedyną bezbłędnie celującą naszą reprezentantką - co dało jej efekt w postaci 22. pozycji. W trzeciej dziesiątce uplasowały się też Magdalena Gwizdoń (25. lokata, po dwóch karnych rundach) i Monika Hojnisz (26., jedno "pudło"). Strzelecko występ był zupełnie nieudany dla Krystyny Guzik, która miała aż sześć błędów - w efekcie dopiero 65. lokata.

W niedzielę w Sjusjoen biegi ze startu wspólnego (bo są tam też biathloniści - sobotni sprint wygrał dominator z ostatnich lat, Francuz Martin Fourcade).

Kobiety - bieg na 7,5 km: 1. Denise Herrmann (Niemcy) 20.52,1 (1 karna runda), 2. Nadieżda Skardino strata 8,7 (0), 3. Irina Kriuko (obie Białoruś) 22,6 (0)... 22. Kinga Mitoraj 1.20,7 (0), 25. Magdalena Gwizdoń 1.26,6 (2), 26. Monika Hojnisz 1.28,6 (1), 30. Kamila Żuk 1.33,9 (1), 34. Weronika Nowakowska 1.39,5 (3), 65. Krystyna Guzik 3.06,8 (6).