Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biała Pani z Wieliczki w roli głównej. Filmowa historia solnych podziemi

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kaplica św. Kingi współcześnie. W połowie lat 80. minionego stulecia m.in. w tym rejonie kopalni powstały zdjęcia do „Białej Pani z Wieliczki”
Kaplica św. Kingi współcześnie. W połowie lat 80. minionego stulecia m.in. w tym rejonie kopalni powstały zdjęcia do „Białej Pani z Wieliczki” fot. Rafał Stachurski
W połowie lat 80. XX wieku w Kopalni Soli powstały zdjęcia do filmowej opowieści o legendarnym duchu Wieliczki – Białej Pani, nazwanej również Białą Damą lub Bieliczką. „Obraz” nagrodzono na festiwalu w Paryżu.

FLESZ - Reakcja Komisji Europejskiej na rosyjskie okrucieństwa

od 16 lat

„Filmowa” historia wielickich podziemi, którą opisaliśmy ostatnio w Dzienniku Polskim (2 kwietnia), staje się coraz bogatsza.

- W 1983 roku w Kopalni Soli powstała „Biała Pani z Wieliczki”, część 27-odcinkowego serialu „Najpiękniejsze legendy świata”, produkcji francusko-kanadyjsko-polskiej. Odcinek o Białej Pani zrobił prawdziwą furorę, został nagrodzony w 1984 na filmowym festiwalu w Paryżu - przekazał nam aktor, reżyser i scenarzysta Leopold René Nowak, który wystąpił w „wielickim” odcinku serialu, był autorem jego scenariusza i drugim reżyserem).

Jak opowiada, wielicki odcinek przedstawia historię dwójki kilkuletnich dzieci, dziewczynki i chłopca, którzy podczas zwiedzania kopalni odłączyli się od szkolnej wycieczki i wędrując po podziemiach spotkali legendarną postać.

Z informacji zamieszczonych na internetowych portalach filmowych wynika, że w „Białej Pani z Wieliczki” wystąpili m.in.: Jadwiga Jankowska, Sylwia Jankowska, Jolanta Mielech, Franciszek Pieczka, Jarosław Benedyk.

„Białą Panią” (francuski tytuł „La Dame Blanche de Wieliczka”) kręcono w kilku komorach oraz w kaplicy św. Kingi.

- Natomiast sama scena, gdy przed dziećmi pojawia się duch Białej Pani powstała już nie w wielickiej kopalni, ale w jednej z grot na Skałkach Twardowskiego w Krakowie – opowiada Leopold René Nowak.

Wielicka legenda o Białej Pani jest związana z niezwykłymi solnymi naciekami, które można podziwiać w kopalni. Według jednej z wersji opowieści Bieliczka to uwięziony w podziemiach duch, który rozpacza z powodu straty ukochanego górnika i by go zachwycić gdy do niej powróci - „z nudów postanawia ozdabiać komory i korytarze pięknymi solnymi naciekami”.

„Przez wieki w kopalniach kobieta wróżyła nieszczęście. Jego uosobieniem była właśnie Biała Pani, inaczej Bieliczka albo Biała Dama, która napotkanych górników miała zarażać smutkiem. Część legend mówi, że Bieliczka to córka Skarbnika. Z kolei inne podają, że jej rodzicami byli Trudgóra i Morska Fala, czyli siły, które kiedyś z pomocą całej armii gnomów miały uformować wielickie tereny. Jak wygląda Biała Dama? Duch ten jest niezwykle piękny, wręcz zachwycający swoją urodą. Ma na sobie długą, białą suknię; włosy Bieliczki są niemal czarne, a usta krwistoczerwone. Legenda o Białej Damie ma kilka wersji. Według niektórych podań duch wabił górników i sprowadzał na nich nieszczęście. W innych - Bieliczka była uwięzionym w podziemiach duchem, który rozpaczał po starcie ukochanego (...)” - tak opisano tę legendę na stronie internetowej wielickiej Kopalni Soli.

Przypomnijmy. Ostatnią – jak na razie - filmową produkcją „kręconą” w solnych podziemiach jest serial Netflixa „Krakowskie potwory”, do którego „wielickie” zdjęcia powstały ma marcu 2021 roku, natomiast pierwszą był dokument „Wieliczka” z 1946 roku, w reżyserii Jarosława Brzozowskiego.

Zaś najsłynniejszą produkcją, w której „zagrała” kopalnia pozostaje kultowa „Seksmisja” Juliusza Machulskiego. To właśnie w Wieliczce powstały zdjęcia do filmowego podziemnego miasta kobiet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski