Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna pomoc prawna - od stycznia!

Katarzyna Borek
W punkcie pomocy prawnej pomogą Ci, gdy będziesz miał na przykład problem związany z urzędami, długami czy spadkiem
W punkcie pomocy prawnej pomogą Ci, gdy będziesz miał na przykład problem związany z urzędami, długami czy spadkiem Fot. 123RF
Pomoc prawna. Pytacie nas o nowy system darmowej pomocy prawnej. Zacznie działać od początku 2016 roku, na terenie całej Polski

Od początku 2016 roku na terenie całej Polski zacznie działać system darmowej pomocy prawnej.

Kto skorzysta
Bezpłatną pomoc prawną - na etapie przedsądowym - otrzymają:
* osoby, które nie ukończyły 26. roku życia,
* osoby fizyczne (tak to nazywa się oficjalnie, a najprościej tłumacząc, to przysłowiowy Kowalski czy Nowak), którym w ciągu roku poprzedzającego przyznano świadczenie z pomocy społecznej, na podstawie ustawy o niej,
* osoby, które ukończyły 65 lat,
* posiadacze ważnej Karty Dużej Rodziny,
* kombatanci,
* weterani,
* zagrożeni albo poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową czy awarią techniczną.

Zakres pomocy prawnej
Będzie polegała na:
* poinformowaniu o obowiązującym stanie prawnym,
* przysługujących nam uprawnieniach lub spoczywających na nas obowiązkach;
* wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego, z którym przyszliśmy;
* pomocy w sporządzeniu projektu pisma - w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy. Nie będzie dotyczyło to jednak pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym oraz pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
* sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

O to będzie można pytać
Nieodpłatna pomoc prawna będzie dotyczyła zakresu prawa:
* pracy - obejmuje przepisy określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców (powstania i ustania stosunku pracy, czyli zagadnienia związane z umowami; czas pracy, urlopy, bezpieczeństwo i higienę pracy, sposób rozstrzygania sporów z szefami),
* cywilnego, które reguluje sprawy majątkowe i niemajątkowe; stosunki między osobami fizycznymi, prawnymi i jednostkami organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi, ale wyposażonymi w zdolność prawną (obejmuje na przykład sprawy związane z zapłatą, własnością, posiadaniem, sprzedażą, przedawnieniem, spadkami czy też zachowkiem),
* karnego - mówi o czynach będącymi przestępstwami, wykroczeniami,odpowiedzialności karnej człowieka za czyny zabronione pod groźbą kary, karach, środkach karnych i zabezpieczających stosowanych wobec sprawców takich czynów,
* administracyjnego - obejmuje sprawy, które załatwiamy w różnego rodzaju urzędach, na przykład gminach, starostwach,
* ubezpieczeń społecznych - emerytalnych, rentowych, chorobowych, wypadkowych, zdrowotnych,
* rodzinnego - obejmuje na przykład rozwody, separację, alimenty, władzę rodzicielską, pochodzenie dziecka.
* podatkowego - bez spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, oraz
* przygotowania do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Ważne informacje
Co z emerytami oraz rencistami?

Czy emeryci i renciści będą mogli skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej? Tak - o ile ukończą 65. rok życia albo korzystają z opieki społecznej.

Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności m.in. z powodu ubóstwa, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, niepełnosprawności, zdarzenia losowego.

Kto to sfinansuje i na jakiej podstawie.

Nieodpłatną pomoc prawna finansować będzie budżetu państwa. System nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zakłada stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji.

W tym nie pomogą.

Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia).

Twoim pełnomocnikiem nie będą.

Pytacie, czy udzielana pomoc prawna obejmie występowanie w Waszym imieniu przed sądem. Nie. Osoby udzielające nieodpłatnej pomocy nie zostaną Waszymi pełnomocnikami. Udzielą natomiast informacji w zakresie ewentualnego uprawnienia do przyznania pełnomocnika z urzędu lub sporządzą projekt pisma o jego ustanowienie w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, jak również rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Ważne daty

Zorganizowanie nieodpłatnej pomocy prawnej należy do ministra sprawiedliwości oraz innych organów administracji publicznej. Ten proces ciągle trwa. Do 31 grudnia 2015 roku powinny zostać zawarte przez powiaty umowy z adwokatami, radcami prawnymi i organizacjami pozarządowymi o udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej w punktach.

Warto wiedzieć
Kto i gdzie będzie nam udzielał od stycznia nieodpłatnej pomocy oprawnej? Wyjaśniamy!

Kto będzie nam pomagał

Nieodpłatnej pomocy prawnej będzie udzielać osobiście adwokat lub radca prawny. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikant adwokacki lub radcowski.

Z kolei w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi - w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Doradzać będą mogli również absolwenci wyższych studiów prawniczych - ale posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

Gdzie pomogą

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. Ich wykaz będzie udostępniony między innymi na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem darmowapomocprawna.ms.gov.p Możesz też zapytać o nią w urzędzie gminy. Zgodnie z założeniami na terenie całego kraju ma powstać ponad 1.500 punktów, w których profesjonaliści będą świadczyć nam pomoc prawną. Ma to się odbywać w przeciętnym wymiarze pięć dni w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie.

Nic nie zapłacisz!

Wszystkie porady udzielane w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej będą bezpłatne.

Czy trzeba będzie mieć „papier”?

Czy osoba, która zechce uzyskać nieodpłatną pomoc prawną, będzie musiała mieć zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej?

To zależy.

Z przepisów wynika, że podstawą udzielenia nieodpłatnej porady prawnej będzie okazanie oryginału lub odpisu decyzji, nie starszej niż rok, o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej.

Przedstawienie zaświadczenia o udzieleniu świadczenia będzie wymagane jedynie w przypadku, gdy świadczenie z opieki społecznej zostało przyznane bez wydawania pisemnej decyzji. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy ktoś nie jest w stanie przedstawić takiego dokumentu z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski