MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w komunikacji (1)

Redakcja
* Każdego roku w Krakowie dochodzi do wielu przestępstw w tramwajach i autobusach oraz na przystankach. W zeszłym roku policja naliczyła ich aż tysiąc, a od początku tego roku już ponad 150.

Bezpieczny Kraków

* Co najczęściej zagraża pasażerom? Największym problemem są kradzieże: stanowią one 80 - 90 procent przestępstw popełnianych w pojazdach komunikacji miejskiej i na przystankach. Na kolejnych miejscach w policyjnych statystykach są bójki, rozboje i wymuszenia rozbójnicze.

* Poważny problem stanowią też wypadki. Zazwyczaj winni są tu sami pasażerowie, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa, np. przebiegają przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, tuż przed tramwajem czy autobusem. - Największy problem z takimi pasażerami mają motorniczowie. Tramwaju, którego waga przekracza 30 ton, nie da się zatrzymać tak łatwo jak samochodu osobowego, o wypadek więc nietrudno - zwraca uwagę rzecznik MPK Marek Gancarczyk. Dodaje, że w tym roku doszło już do pięciu tego typu nieszczęśliwych zdarzeń - w każdym z nich przyczyną była lekkomyślność pieszego.

* Jak ustrzec się zagrożeń, podróżując komunikacją miejską? O tym Czytelnik dowie się naszego poradnika.

1. Dbaj o swe bezpieczeństwo na przystanku

Stojąc na przystanku, należy zachować bezpieczną odległość od krawędzi jezdni i torowiska. Trzeba też zwracać uwagę na zachowanie pozostałych pasażerów i sprawdzać, czy ktoś nas nie obserwuje. Lepiej nie reagować na ewentualne zaczepki.

2. Uważaj przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu czy tramwaju

Wtedy pasażer jest najbardziej narażony na kradzież portfela, dokumentów czy telefonu komórkowego, trzeba więc szczególnie uważać. Wsiadając do pojazdu, należy bacznie obserwować, czy np. przy drzwiach nie tworzy się sztuczny tłok.

3. Pilnuj bagażu, portfela i innych cennych rzeczy

Bagaż należy mieć przy sobie, dokumenty czy telefon komórkowy muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze najlepiej rozdzielić na kilka części i trzymać w różnych miejscach, ale nigdy w tylnej kieszeni spodni!

4. Kupując bilet, zachowaj ostrożność

Kieszonkowcy są świetnymi obserwatorami, więc chcąc kupić bilet w kiosku lub automacie na przystanku, należy unikać wyjmowania portfela. Najlepiej zawczasu przygotować sobie odliczoną kwotę i mieć ją pod ręką (trzymać na wierzchu, np. w zewnętrznej kieszeni).

10 dobrych rad

1. Planując podróż tramwajem czy autobusem, najlepiej sprawdź wcześniej rozkład jazdy, by uniknąć długiego stania na przystanku, zwłaszcza o późnej porze i w pustym miejscu.

2. Stojąc na przystanku, unikaj szperania po kieszeniach czy bagażu i wyjmowania cennych rzeczy, żeby potencjalny złodziej nie podpatrzył, gdzie je trzymasz.

3. Gdy autobus czy tramwaj podjedzie na przystanek, odsuń się od drzwi, by zrobić miejsce wysiadającym pasażerom. Unikaj tłoku!

4. Nie staraj się za wszelką cenę wsiadać do pojazdu jako pierwszy; napierający tłum może być niebezpieczny.

5. Do tramwaju czy autobusu wsiadaj spokojnie. Spiesząc się, można np. wpaść pod pojazd.
6. Absolutnie nie wolno wsiadać i wysiadać z pojazdu po sygnale do odjazdu, zwłaszcza gdy staje on bądź rusza z przystanku z otwartymi drzwiami.

7. Nie wybiegaj nagle zza tramwaju czy autobusu; dochodzi wtedy do niebezpiecznych sytuacji, które mogą się skończyć wypadkiem.

8. Nie wbiegaj na torowisko tuż przed nadjeżdżającym tramwajem. 30-tonowy pojazd trudno szybko zatrzymać, poza tym możesz zostać poszkodowany nie tylko ty. Przy gwałtownym hamowaniu urazu mogą doznać także pasażerowie wewnątrz tramwaju.

9. Nie goń odjeżdżającego tramwaju czy autobusu za wszelką cenę. Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza, gdy przebiegasz na czerwonym świetle.

10. W miarę możliwości zawsze staraj się patrzeć w kierunku nadjeżdżającego pojazdu; nie wychodź za wcześnie na jezdnię.

Strażnik miejski radzi

Mł. strażnik miejski Ilona Rusek:

- Gdy na przystanku dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, lub gdy jesteśmy świadkami np. spożywania alkoholu, nieobyczajnych zachowań, wypadku czy kradzieży, należy zadzwonić na policję bądź do Straży Miejskiej. Warto też zwrócić się o pomoc do innych pasażerów.

Telefony alarmowe

Policja: 997

Straż Pożarna: 998

Pogotowie Ratunkowe: 999

Straż Miejska: 986

Ogólny numer alarmowy: 112

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski