Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa ustawa o pielęgniarkach i położnych

Redakcja
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zastąpi ona obowiązującą ustawę z 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU. z 2001 r. nr 57, poz. 602, z późn. zm.). Projekt przenosi też normatywne kwestie dotyczące rejestrów pielęgniarek i położnych z ustawy o samorządach do ustawy o zawodach.

Zdaniem MZ, dotychczas prowadzone przez samorząd rejestry pielęgniarek i położnych nie spełniają funkcji przydatnego w ochronie zdrowia instrumentu informacji i planowania. Projekt zawiera przepis, który nakłada na pracodawców obowiązek zgłaszania do rejestru faktu zatrudnienia oraz zwolnienia z pracy pielęgniarki lub położnej, co pozwoli na ustalenie rzeczywistej liczby pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia oraz form i struktury zatrudnienia.
W celu polepszenia jakości wymiany informacji między Centralnym Rejestrem a rejestrami prowadzonymi przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych został wprowadzony obowiązek przekazywania przez okręgowe rady danych, w formie elektronicznej, do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Jednocześnie okręgowe rady zostały wyposażone w uprawnienie zwiększające możliwość aktualizacji danych w rejestrze. Mianowicie, w przypadku wątpliwości, co do aktualności danych zawartych w rejestrze pielęgniarek i położnych, okręgowa rada pielęgniarek i położnych może zwrócić się do podmiotów prowadzących zbiory meldunkowe, zbiory PESEL oraz ewidencję wydanych i utraconych dowodów osobistych o przekazanie danych niezbędnych do aktualizacji rejestrów.
Stworzenie nowej ustawy resort uzasadnia szeregiem niespójności redakcyjnych i legislacyjnych w obowiązującym prawie, co wynika z wielokrotną nowelizacją, w tym trzykrotnie w sposób zasadniczy (m.in. w związku z akcesją do UE). Brak właściwej synchronizacji legislacyjnej wynika także z nakładających się na siebie licznych zmian w zakresie systemu kształcenia pielęgniarek i położnych, na co wpływ miało także wejście w życie ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym.
Jak przyznaje MZ, projektowana ustawa stanowi systematyczne uporządkowanie obowiązującego stanu prawnego i nie dokonuje znaczącej rozbudowy istniejących regulacji w porównaniu do dotychczasowej ustawy. Także objętościowo projekt jest porównywalny z obowiązującą ustawą.
Zmianę w stosunku do obowiązującej ustawy zawiera projektowany przepis, zgodnie z którym pielęgniarka, położna, która nie wykonuje zawodu przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, ma obowiązek zawiadomić o tym właściwa okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie pod nadzorem innej osoby uprawnionej do wykonywania odpowiednio zawodu pielęgniarki, położnej, legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym. Opiekuna wskazuje kierownik podmiotu, w którym odbywane jest przeszkolenie.
Niezbędnym warunkiem prowadzenia studiów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo będzie uzyskanie przez szkołę akredytacji ministra zdrowia.
Nowe przepisy przewidują przeniesienie do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej regulacji dotyczących tzw. studiów pomostowych. Obecnie stosowanie tej instytucji ograniczone jest do 2010 r., po wejściu w życie nowej ustawy tzw. studia pomostowe zostaną utrwalone i będą mogły być prowadzone do naturalnego, samoistnego wygaśnięcia zainteresowania nimi (bez okresu granicznego), będą mogły być prowadzone w systemie stacjonarnymi i niestacjonarnym.
Jednoczenie projektowana ustawa dokonuje nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.). Zmiana ta dotyczy zaopatrzenia m.in. chorych wymagających stałej opieki w środki pomocnicze także na zlecenie pielęgniarki lub położnej ubezpieczenia zdrowotnego. Innymi słowy, dodawany przepis ma umożliwić wystawianie przez pielęgniarki, położne recept na te środki, które są niezbędne z punktu widzenia wykonywanego przez nie zawodu.
Ustawa wejdzie w życie po upływie pół roku od dnia ogłoszenia. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 1 lipca.

www.mp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski